Siyah güneşi neden çeker?

Yaz günlerinde üzerimize giydiğimiz siyah tişörtler bizi neredeyse yakıyor. Bunun sebebi nedir? Siyahın diğer renklerden farkı nedir?

Sarı siyahla uyumlu birbirlerini çektikleri için bu durum böyledir. Güneş boğa gibidir kırmızıya alerjisi vardır, siyahı çekiyor örneğim böyle daha iyisi varsa beklerim.

Koyu bir renk olduğu için doğrudan rengini açıyor olabilir diye düşünüyorum. Güneş açık bir renk iken siyah çok koyu bir renktir.

Siyah renk üzerinde hiçbir ışın yansıtmaz bundan dolayı güneş ışınlarını kendisine doğru çeker,yani aslında siyah bir renk değildir, renksizliktir.Siyah renkli kumaşlar ışığın hepsini tuttuklarından, beyaz kumaşlara göre tenimizi 5 derece daha sıcak tutarlar.

Ultraviyole ışınlarının siyah rengine karşı tıpkı benim gibi çekiciliği var. Yaz aylarında özellikle koyu ton renklerden çok açık renkleri tercih eder, fazla ısıya maruz kalmam.

Siyah her zaman için sogurucu birseydir bu nedenle isigida soğutarak içinde hapsedebilir. Genelde koyu renklerin özellikleri birbirine benzer.

Siyah renkler ışığı içine çekmesinden dolayıdır.Beyaz veya diğer renkler ışığı yansıttığı için güneş çekmez.

Siyah koyu renkli bir boya olduğu için güneş Işık’larını yansıtamaz ve üzerine çeker o yüzden siyah renkli şeyler çabuk ısınır. Beyaz ise açık renkli olduğu için ışığı soğurur ve siyaha göre daha serin kalmasını sağlar.

Siyah renk tüm renkteki ışıkları absorbe (emme) etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle güneş ışınlarını emmen siyah giysiler yaz aylarında bizleri rahatsız eder.