Sizce bir makale nasıl yazılır?

Sizce bir makale nasıl yazılır?

Makale yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Makale yazarken ilk dikkat etmeniz gereken konuyu bulmaktır. Konu hakkında uzun bir araştırma sonrasında yazmaya koyulmalısınız. Yazarken doğru bir türkçeyle düzgün bir biçimde yazılmalıdır. Makale yazarken noktalama işaretlerine dikkat edilmeli, konunun akışına göre hareket edilmelidir.

Belirlenen konu hakkında araştırma yapılır ve bilgi edinilir. Konu hakkında yazılacak yazı hazırlandıktan sonra doğru bir şekilde yazım işlemine başlanır. Yazarken ne yazıldığına ve hatalı yazmamaya dikkat edilmesi gerekir. Okuyucunun ilgisi çekilmeli ve beklentisi karşılanması gerekir. Okuyucuyu okurken sıkılmamalı ve gereksiz konuyu dolandırmaktan, konuyla alakası olmayan başka şeyler yazılmamalıdır.

Makaleler herhangi bir konu üzerine yazılabilir.O konu hakkında detaylı araştırma ve inceleme yapılmalıdır öncelikle. Sonra bu konu hakkında başka makaleler yazılmış mı diye bakılmalıdır.
Bir makale bilimsel nitelikte olmalıdır. Öznel dille değil nesnel dille yazılmalıdır. Ben dili kullanılmamalıdır.

İyi bir makale yazabilmek için öncelik ile çok iyi bir araştırma yapmak gerekiyor,konunun iyi seçilmesi lazım ki okuyucu okur iken sıkılmasın,akıcı bir dil kullanmak,noktalama işaretlerine uymak çok önemli,makale kelime sayısı da önem arz etmektedir.

Makale öncelikle konusu belirlenip alt başlıklıklara ayrılmalıdır. Bunun için kabaca bir tarama yapılmalıdır. Ardından genelden özele gidilerek içerik doldurulmalı. Bunun içinde mümkünse çok sayıda kaynak taraması yapın. Ya da çok kaynak yoksa yakın konulara bakın. İşin akademik boyutuna girmiyorum. Daha sonra anahtar kelimeyi veya kelimeleri paragraflar içine yerleştirin. Ardından da devrik ve abes işgal ettiğinde değiştirin. İmla ve yazım hatalarını da düzeltmelisiniz çoğu zaman editmre gitmeyecekse. En son da paragraf ayırmaya girin. İyi bir makale bilgilendirici, yalın,net ve kısa olmalıdır. Çoğu insan uzun makaleleri okumaz. İnsanlar makalelere son derece pratik ve pragmatik nedenlerle yaklaşır. Aslında makaleyi okuyan ile yazan arasındaki ilişki basit net bir ilişki niteliğindedir.

Makale yazabilmek için bir konu üzerine sıkı araştırmalar yapmak veya zaten hakim olunan bir konu üzerinde durularak, o konu hakkındaki görüş ve düşüncelerimizi savunup kanıtlamamız gereklidir. Aynı zamanda Türkçemize ve noktalama işaretlerine dikkat edilmesi de oldukça önemlidir

Makaleler imla ve yazılış düzenlerine özen gösterilerek yazılmalıdır.Bunun dışında tüm makaleler makale sayılmamaktadır.