Sizce de gezegenimizi eski haline getirme zamanı gelmedi mi?

Gezegenimizin durumu çok kötü, gözümüzün önünde yok olup gidiyor, bir çok canlı türü yok oluyor, canlıların yaşam alanları kısıtlanıp yok oluyor ve bunun sebebi biz insanlar. Bunun farkında değiliz, bu ciddi konuyu fark etmek zorundayız, bilinçlenip bilinçlendirmek zorundayız. Eğer benim söylediklerime katılıyorsanız aklımda güzel fikirler var sizlerlede paylaşmak isterim yani sizlerden yardım istiyorum. Bu konuda bana yardım edecek misinz ?

Aynen öyle ortamın kirli olması araba egzoz gazı çevresel faktörler etkiler

çok doğru çok kötü bir hale geliyor kendi kendimize sonumuzu getiriyoruz daha da güçleştiriyoruz yaşamı bunu insanoğlu yapıyor ama düzeltmek imkansız. Söylesene 3 5 kişiyle olur mu sence herkes kendi çıkarına düşmüş bu devirde kimse kimseyi umursamıyor. Çöpleri toplamak yerine aa biri atmış zaten bende atim kafasında yaşanılıyor. En basit örnek mahallemde biri kedi besliyor karda kışta aç kalmasın diye diğer komşu arabama giriyor motorunu patlatıyor diye vuruyor kovalıyor. Herkes kendini düşünür olmuş doğa kimin umurunda çok üzücü

Evet dediğin gibi 3 5 kişiyle olmaz ama bu sorun benim içime iyice dert olmaya başladı. Bilmiyorum ne yapmalıyım.

Evet geldi de geçiyor bile. Küçük adımlarla başlayabiliriz bu işe. Ben tek başıma ne yapabilirim ki diyerekten yanılgıya düşmemeliyiz. Bir çiçek ekersin hem yüreğin güzelleşir hem çevreye katkı yaparsın. Geri dönüştürebilen şeyleri çöpe değil ilgili yerlere gönderebiliriz. Gideceğimiz yer kısa mesafeyse arabayı değil yürümeyi tercih edebiliriz veya toplu taşıma aracına binmek gibi. Bahçemize birkaç tane ağaç dikebiliriz. Daha da çoğaltırdım ama zaten bildiğimiz şeyler. Önemli olan uygulamaya geçmek.

İşte aradığım yanıt bu. Çok teşekkürler verdiğin yararlı cevaptan dolayı.

Rica ederim buradaki herkes yaralı konuşuyor. Her şey gelecekteki neslimiz için, çocuklarımız için :slight_smile:

Çok doğru bu dedikleriniz de bu imkansız biraz. Çünkü çoğu insan duyarsız yapma desen yapmaya devam edecek çok kişiler vardır. Biz yine de elimizden geleni yapmaya çalışmalıyız.

sadece araba egzozu olsa iyi bir çok atıklar , ağaçların kesilmesi, doğaya fabrikalardan çıkan dumanların etkilemesi, insanların denize çöp atması, suyu bilinçsizce kullanması. Bunların hepsi etkiler.

Biz başlayalım yine de. Bir kişi diyerekten küçümsemeyelim. :slight_smile: Ben umutluyum.