Sizce dudak okumak bir yetenek mi?

Sizce dudak okumak bir yetenek mi yoksa sonradan kazanılabilecek bir beceri mı?

Kişinin dudak okuyabilmesi için ağız hareketlerinden hangi harf ve sesin çıkacağını bilmesi gerekiyor. Bunun da öğrenmeyle ve eğitimle çözülebilecek bir şey olduğunu düşünüyorum.

Birkaç kolay cümleler dudak okunarak anlaşılır ancak ilerisi için eğitim ve beceri gerekir diye düşünüyorum. Ciddi olarak bunun üstüne çalışan insanlar var

Bana göre yetenek değil çünkü sonuçta her insan
dudak okumakta zorlanır. Birkaç kelime
okuyabilsekte ileri düzey için eğitim veya kurs gereklidir.

Dudak okumak sonradan kazanılmış bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Benim kızım da ses çıkarmadan ne söylediğimizi rahatlıkla söyleyebilir. Aklıma hiç sormak gelmedi Nasıl dudak okuyabilir. Bazı kelimeleri herkes okuyabilir ama tam olarak her şeyi okuyabileceği zannetmiyorum bunun için eğitim almak gerektiğini düşünüyorum.

Kendi kendimize bunu geliştirmenin bir yolu var mıdır acaba? Aşina olduğumuz dizileri sessiz izlemek gibi yöntemler duymuştum ama işe yarar mı ki?

Bazı kısa cümleler için birşeyler anlaşılabilir ama uzun cümleleri herkes anlayamaz, kolay bir iş değil, biraz deneyim veya eğitim gerektirir.

dudak okumak aslında kendimizi geliştirerek ilerletebileceğimiz bir durum fakat bazı kelimeleri anlamakta zorlanabiliriz. Çünkü Türkçe öyle bir dil ki, dudak bükülmeyen hatta dudak oynamayan harfler var. O kısımlarda zorlanılabilir fakat cümlenin gidişatına göre o kelimenin ne olduğu ortaya çıkabilir.

Araştırmadığım için bilmiyorum açıkçası. Sonuçta ağız/dudak hareketlerini okuduğumuz için bunun öğrenilebilir bir şey olduğunu düşündüm mantık yürüterek.

Dudak okumanın bir yetenek olduğunu düşünüyorum sonradan da kazanılabilir bir yetenek, üzerinde çalışılırsa kısa sürede öğrenilebilir diye düşünüyorum

Hepinize çok teşekkürler düşüncenizi paylaştığınız için. :pray:t2: Deneyip göreceğim o zaman bakalım yapabiliyor muyum. :blush: Üzerinde baya çalışmam gerekecek galiba. :blush:

Dudak okumak için kısa cümlelerle biraz denemeler yapılabilir ve okuyabildikce bu denemeleri uzun cümlelerle çoğaltabiliriz, bu şekilde daha kolay öğrenilebilir.

Bence bu bir yetenektir. Çünkü dudak okumak için bir emek ve çaba harcanır. Ayrıca dudak okuyan insanlar bu cümleleri anlayabilirler. Bundan dolayı bu bir yetenektir.

Dudak okumak bir yetenek işi değildir. Dudak okumak özel eğitimlerle olabilecek bir iştir. O yüzden ozel egitimler sonunda kişilere kazandırılan bir beceri olduğunu düşünüyorum.

Bu olay tamamen yetenektir. Şu şekilde açıklayacak olursam;
Konuşma okuma veya dudak okuma olarak bilinen halk dilinde dudak okuma, anlaşılan sesleri bulunamadığında dudakların, yüzün ve dilin hareketlerini ve mimiklerinin görüntülerini analiz edip yorumlayarak konuşmayı analiz ve çözümleme yaparak sonuca kavuşturma ve aynı zamanda anlama tekniğidir.

Dudak okumak bir yetenekten ziyade üzerinde durup çalışmaya bağlıdır. Herkes dudak okumak istese ve sürekli konuşma esnasında dudak şekline odaklansa artık tahmin etmeye başlar. Öyle yetenek isteyen bir şey olmadığını düşünüyorum.

Bence yetenek değil. Çünkü karşındaki kişinin dudak yapısı ve harfleri nasıl telaffuz ettiğine bağlı. Tabii ki okunabilir önemli olan kavrayış ve uyum

dudak okumak bir yetenek mi?

Dudak okumak insanın konuşmadan yaptığı sadece dudak okuyarak yapılan bir işdir. Fakat bir yetenek değildir. Çünkü herkes biraz uğraşarak dudak okuyabilir.