Sizce Mars'ın atmosferi değiştirilebilir mi?

2110’ lu yıllarda Mars’ta Dünya’da yaşadığımız gibi yaşayabileceğimiz söyleniyor.
Sizce Mars’ın atmosferi değiştirilebilir mi?

Bunun için özellikle bilim adamlarının ve fizikçilerin çok çaba sarf etmeleri gerekir. Ben havanın değişeceğine inanıyorum.

Öncelikle Marstaki manyetik kutupların yeniden birbirine uyumlu bir şekilde düzelmesi gerekli Mars’ın atmosferi de değiştirilebilir ama öncelikle insan yaşamı için manyetik kutupların düzelmesi gerekli.

Ben marsın atmosferi değiştireceğini sanmıyorum böyle bir şey olursa bunun üzerinde bilim adamlarının çaba göstermesi uğraşması gerekmektedir. Üstünde biraz durulursa belki ilerleyen zamanlarda olabilme ihtimali vardır.

Atmosferin değişmesine olanak gösterilmiyor. Çünkü kul yapısı değil. Ama dışardan yüksek enerjide bir etki olduğunda bunun değişmesi söz konusu olabilir.

Tabiki de değiştirilemez. Biz dünyada yaşıyoruz. Dünyanin bile atmosferinde ufacık değişimler sağlayamıyorlar. Yabancı bir gezegen de asla sağlayamazlar atmosferinde değişiklik.

Yeterli imkan olmadığı için imkansız bir durum bu ve öyle birşey yapılabilse önce kendi atmosferimize el atardık.

Yakın gelecekte elbette mümkün. Çünkü sizin de bildiğiniz üzere teklonoji son hız ilerliyor.

Suni atmosfer yaratma ile ilgili çalışmalar en azından dünya kamuoyu ile paylaşıldığı kadar çok uzaktır. Ayrıca şu an teorik düzeyde daha ve suni bir başarı da söz konusu değil. ancak bakteriyel olarak bakteri faunası yaratmak güçtür. Bunun için uzay üssü gereklidir. Uzayda bir üste bunun deneyi yapılması gerekir. Çünkü böyle bir deney yapmadan, sonuçlarını görmeden bu işe kalkışamazsınız. Ulaşım olanağı olarak da Mars ile Dünya arasındaki mesafeyi yani yolculuk süresini de basit bir uçak, gemi yolculuğu süresine kadar düşürmeniz gereklidir. Mars’da yaşam kurmak istiyorsanız. Ancak teolojik olarak bakıldığında Mars’da yaşam fikrini özellikle semavi dinler reddeder. Pagan dinlerin de zaten uzayda yaşam ile ilgili elle tutulur tezleri yoktur.

Atmosfer değiştirme şuan mümkün değil yakın gelecekte de pek mümkün olacağını sanmıyorum çünkü böyle bir şey mümkün olsa biraz Dünyanın atmosferine müdahale ederlerdi ozon tabakasındaki açıklıklar yüzünden her yıl küresel ısınma oluyor çünkü.