Sizce ülkemizdeki mülteciler yakın zamanda ülkelerine dönecekler mi?

Sizce ülkemizdeki mülteciler yakın zamanda ülkelerine dönecekler mi?

Yakın zamanda döneceklerini ümit ediyorum. Misafirliğe değil yatıya gelmişler. Onlar içinde zor bir durum fakat artık yol kenarlarında Suriyeli görmek beni hem üzüyor hemde rahatsız ediyor. Bu ülke vatandaşına verilmeyen bazı haklar onlara veriliyor. Bizim de çok fazla fakir insanımız var. Önce içimizdekileri halledelim sonra sıra dışarıdaki millete gelir.

Dönebilecekler mi değil de dönmek istiyorlar mı diye sormak daha doğru olur sanırım. Çünkü Suriye’den gelen mültecilere biz mülteci olarak değil de misafir gözüyle bakıp her şeyimizi bedava sunuyoruz. Böyle bir durumda hangi akıllı tekrar geriye savaş ortamının olduğu yere geri dönmek istesin ki. Hem devletin geçindirdiği, hem de üstüne Türkiye’den nefret ediyoruz diye bağırmaya cesaret edebilen kişiler ülkesine niye dönsün ki.

Bülbülü altın kafese koymuşlar illede vatanım demiş ama mülteciler gider mi bilemem çünkü bizim ülkemizde onlara kendi ülkelerinden daha iyi bakılıyor daha iyi imkânlar altında yaşıyorlar .

Bence dönmeyecekler niye donsunlerki ülkemizde ekmek elden su golden geçinip gidiyorlar . Ayrıca devlet güzelde maaş verdikleri sürece niye gitsinler ki ben olsam bende gitmem.

Güvenliğini sağladığımız bölgelerde yaşayan mülteciler yavaştan ülkelerine dönüyorlar. Diğer güvensiz bölgelerde güvenli olursa yeniden yavaştan dönmeye başlar.

Bana göre Ortadoğu’da yaşanan sorunlar sebebiyle mültecilerin ülkelerine dönmeleri pek mümkün görünmüyor.

Öyle bir şey olacağını düşünmüyorum. Çünkü ülkemizdeki rahatlık henüz kendi ülkelerinde yok. Hatta daha fazlası bile gelmeye devam edecektir.

Çok büyüttük bu meseleyi içimizde. Bütünleyici olan bir milletin ayrıştırıcı torunlarıyız malesef. Gözümüz sadece kötü , tecavüzcü veya tacizci olanlarını görüyor. İçlerinde bizim insanlarımızdan daha iyi niyetli,daha çalışkan olanları da var. İllaki giderler. Biraz empati yapalım,pozitif bakmaya calışalım

Öncelikle rabbim kimseyi zor durumda birakmasin ama suriyeliler misafirliğe geldiler yatiga kaldılar onlara verilen yardımlar turk vatandaşa verilmiyor onların oldugu ıste bizim vatandaslar issiz dolaşıyorlar. Üstüne onlar bizi eziyorlar dağdan gelip bagdakilerini kovuyorlar tabiki bu durumda insanları rahatsz ediyor okadar rahata alıştıklar dönmek istediklerini hiç zannetmiyorum yeterince yardımlar alınıp kol kanat geliyorlar neden dönmek istesinlerki.

Aslında hepsinin alınmaları yanlış bir tutumda. Sadece yaşlı,Hamile,Bayan ve çocukların alınmaları gerekiyor.Bakıyoruz sokakta genç eli silah tutacak mülteciler geziyorlar.Bizim askerimiz orada savaşıyor çoğu burda keyf yapıyorlar.Ülkelerine dönmelerine de hiç niyetleri yok gibi adamlar kendi ülkeleri gibi sahiplenmişler.Nasıl olsa ekmek elden su gölden bedava yiyecek içecek,ulaşım,maaş adamlar gelsin gezsinler bizim askerimiz şehit olsun bence çoğu geri dönmeyecek…

Döneceklerini düşünüyorum, zaten bir kısmı da döndü. Gidenler isyandaydı, Türkiye çok pahalı, işsizlik var vb diye. Savaş bitse, huzurlu bir ortam oluşsa hiç biri kalmaz burda.

Aslında iktidar onlarda biliyor kendi halkının hatta kendine oy veren kesimin bile bu konuda sıkıntısı olduğunu şikayetçi olduğunu biliyor resmen dile getirmese bile anlayabiliyoruz belirli bir alan güvenli hat bölge oluşturulacak güvenliğinden emin olduğumuz zaman o bölgeye yerleştirilecekler diye açıklamaları lazım kendisi de farkında ama net söylem yapamıyorum hepsi gider mi derseniz gitmezler bu bir gerçek ve burada kaldıkları her geçen gün dahada gidemez olacaklar bir ara Merkel ülkedeki Türklere zamanında işsizlik açlık var diye Türk işçi alımına gittik şimdi ülkenizde bu sorun yok gidebilirsiniz demişti kim geldi kimse çünkü herkes yerleşti Soylu vatandaşlık verelim diyor neyin kafasını yaşıyorsa artık.