Sizce yeni mezun kişilere işsizlik maaşı verilmeli mi?

Ülkemizde işsizlik maaşı 6 ay çalışıp işinden ayrılan kişilere verilmektedir. Bunun yerine yeni mezun olan kişilere iş bulana kadar belirli bir süre maaş verilmesi gerekir mi?

Bence verilmeli çok mantıklı olur. İlla çalışmak gerekmez yani o kişi bütün zamanını zaten okula veriyor geri kalanda da çalışmaya yada sigortalı bir işte çalışması zor bu nedenle özellikle 4 senelik mezun kişilerde 6 ay kadar işsizlik maaşı verilmesi güzel olurdu. Çevremizde çok öğrenci var ve mezun olunca sınav bekliyorlar yada iş bulamıyorlar hemen deneyimde az oluyor işe de kolay kolay almıyorlar. Onlara destek olacak veya yardımcı olacak ufak miktarlarda yardımlar iyi olurdu en azından zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için olumlu olacaktır. Böyle bir kampanya olsa imza atardım. Keşke bu konu devlette olan insanlara iletilse ve karar için birileri ile görüşülse, gençlerimizin de önü açılsa…

Verilmemelidir. Çünkü hazır paraya alışan yeni mezunlar çalışmak konusunda irade göstermeyebilirler.

Bana göre verilmesin.Zaten işe girince fazla fazla kazanacağı için gerek yok.

Bence belirli bir dereceyle bitirmiş mezunlara burs gibi 6 ay boyunca verilebilir. Bu hep öğrenciyi çalışmaya teşvik eder hem daha bilgili mezun çıkarmamızı sağlar. Belli bir gerçek var 39 yaşında emekli olan grup sürekli gençleri suçlasa da gençler olarak kendimizi geliştirecek maddi kaynağı bulamıyoruz.Okul hayatımız sadece kendi hayatımızı ikame etmekle geçiyor. Ve bakım yapmadığınız bu gençlik tarlasından yüksek verim bekliyorsunuz.

Bence yeni mezun kişileri işsizlik maaşı verilmemeli. Çünkü zaten yeni mezun olmuş bu güne kadar hiç bir işte çalışmamış ama mezun olduktan sonra işsizlik parası alması bence doğru olmaz. Çünkü her mezun olan ögrenci hemen çalışmaz ve nasıl olsa altı ay bir sene neyse para alcam deyip bir işte çalışmak için çaba göstermez ve bir süre sonra işsizlik parası kesildikten sonra bu seferde çalışmak zor gelecektir. Ondan sonra Türkiye’de işsiz sayısı bu yıl şu kadar arttı bilmem ne diye haberler çıkar. Aslında Türkiye’de iş yok değil istemediğin kadar iş var ama çalışacak adam yok. Dört sene okuduktan sonra birde mezun olduktan sonra bu adam işsizlik parasıda alırsa haberlerdeki o işsiz sayısıda artar.

adam mühendislik okumuş yemek dağıtım şirketinde çalışıyor. Umarım bir gün ailenden üniversite mezunu okumuş biri çıkar gençlerin hallerinden anlarsınız.

Verilebilir . Çünkü bu gençler okul bittiğinde iş ümidiyle bir çok yere başvuru yapabiliyorlar . Bunu yaparken bile bir maddi imkanın olması gerekir . Kişi en azından zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilsin.

Aslında hem verilmeli hem verilmemeli çünkü ikisininde belli başlı dezavantajları vardır

Verilmemelidir.İşsizlik maaşı verileceğine kyk kredi borçları silinebilir ya da herkes bursla okuyabilir.

Bence verilmelidir. Yeni mezun olan öğrencilerin iş bulamayabilir veya uzun sürebilir. Çünkü okuldan sonra ya askere gidecektir yada evlenecektir. Bunun içinde devletin bu konuda adım atması gerekir.

Belirli bir süre yeni mezun kişilere işsizlik maaşı verilebilir. Bence burada en önemli kilit çözüm, onlara iş istihdamı sağlanabilecek alanların yaratılması. Sürekli bir maaş ödemesi onların iş arama motivasyonlarını düşürebilir. Ayrıca bu konuda kalıcı çözümler sağlamak önemli.

Hayır, bence bunu için en az 1 sene ve ya 2 sene geçmeli. Sonra maaş verilmeli.

Bence verilmelidir. Ama şöyle, kişi mezun olduktan sonra iş bulamadı, atanamadıysa ilk 2 sene içerisinde sonraki yıllar artacak biçimde verilmeli. Bu sırada başvurularına da bakılmalı tabi. Yoksa bu maaşı alırken iş bulmak istemez kimse. Gerçi Almanya’da durum böyle. Akrabamız hiç işte çalışmıyor ve arabası var bir de evi var. Sadece para geliyor bedavadan. Bence bu da kötü. Ama mezun gençlerin iş bulamaması onların suçu değil aslında. 90 puanla atanamayanları gördükçe insan üzülüyor.

bence verilmeli çünkü bir çok insan o işi kıl payı kaçırıyor ve o mesleği okuyana kadar belirli bir mebla ödüyor. bu yüzden en azından işsizlik maaşı verilse katkı sağlar. yanlış anlaşılmak istemem fakat yeni mezunların işsiz olmasının nedenlerinden biri de suriyeliler yeterince işgal ettiler bence onlara verilecek para Türk vatandaşlarına verilmesi gerekir ama nedense kendi vatandaşımıza verilirken eller titriyor :frowning: üzücü bir durum

Kyk borçları ve iş bulmasına yardım edilmeli yoksa aile baskısından kurtulamıyor gençler.

Bence verilmeli sonuçta bu insanlar yeni mezun olmuşlar temel ihtiyaçlarını karşılamak için maddi bir güce ihtiyaçları var ülkemizde Eğitim sistemi, atanmalar vb.nedenler dolayı bir sürü işsiz mezun var sonuç olarak bu insanlar okul okudular Memleket için faydalı olacak insanlar.Bence böyle bir düzenleme getirelebilir.

Herkese verilmesin. Belli bir kriterleri olmalı. İşe başlayana kadar bir miktar para verilirse ailelerine yük olmazlar hem.

Belli bir tutar verilsin mezun olduktan sonra hemen iş bulamazlarsa psikolojileri bozulmaz.Çünkü çoğu mezun kişinin kyk borcu bulunur malum pandemiden dolayı işsizlikte çoğaldı artık geçmişe göre iş bulmak zorlaştı. Muhtaç ve ailelerine yük olmayan gençlere para verilmesinden yanayım. Bir nebze yardımcı olur.

Kesinlikle verilmeli diye düşünüyorum sonuçta insanlar o kadar okuyor buna rağmen işsiz kalıyor.