Şizofreni sebepleri nelerdir?

Her insan doğumundan sonra şizofren olmaz.Peki ya bir insan doğumdan sonra şizofren olmuyorsa ne zaman şizofren olur ve neden şizofren olur?Bu konu hakkında ki yorum ve görüşlerinizi paylaşınız.

image">image
Daha çok 20 li yaşlar da oluşan bir rahatsızlıktır. Toplumda bu insanlar ürkütücü, korkunç kişiler olarak bilinir. Ciddi bir problem olduğu kesin fakat abartıldığı için insanların şizofren kişilere bakış açısı abartılıdır. Zaten genel anlamda yalnız kalmayı tercih eden, asosyal insanlardır. Bir çoğu malesef intihar ederek hayatlarına son verirler. Tedavisi olmayan, ömür boyu devam eden bir problemdir. Tedavi edilmez ama kontrol altına alınabilir bir rahatsızlıktır.

Ailesinde, akrabalarında şizofreni hastası olan kişilerin de şizofreni hastası olması muhtemeldir verilen oranlara göre. Tabi bunun yanında farklı psikolojik rahatsızlıkları tedavi edilmediği zaman uzun vadede şizofreni problemine dönüşebilir. Şizofreniyi tetikleyen alt psikolojik rahatsızlıklar da mevcuttur çünkü. Belirti olarak genelde bir şeyler gördüklerini ifade ederler. Kendileriyle hiç kimsenin göremediği birinin konuştuğunu, dokunduğunu, bir şeyler anlattığını ifade ederler. Peki gördüğün karakterleri çizer misin denildiğinde ise ortaya çıkan resimler bazen insan psikolojisini bozabilecek kadar ürkütücüdür.

Hiç bir sağlık problemi sebepsiz yere gelmemiştir bedenimize. Bazen biz sebep olmuşuzdur, bazen insanlar, bazen de kader. Şizofreni ve benzeri psikolojik rahatsızlığı olan kişileri toplumda dışlamayalım, kucaklayalım lütfen. Yarın ne olacağımızı bilemeyiz sonuç itibariyle.

Şizofreni aslında doğduktan sonra ortaya çıkan bir psikolojik rahatsızlıktir ve normal insanların yaptığı şeyleri yapmaz daha farklı goror ve garip hareketler yapar sürekli korku ve endişe içindedir. Birinin ona zarar verebileceğini düşünür ve görülmeyen varlıklari cisimleri gördüğünü söyler. Kendi kendine konuşur, bağırır, ağlar, güler, en kötüsü de kendine zarar verebilir ve çevresindeki insanları da düşünmez onlara da zarar verebilir. Bu rahatsızlığın bir tedavisi vardır fakat tamamen geçirebilir olabileceğini sanmıyorum sadece ilaçlar ile insan beynini uyuşturur hicbir şey hatırlamaz hissetmez veya düşünemez hale getirir. Ve fazla ilaç kullanmak bunu tetikleyebilir daha fazla ileri düzeye taşıyabilir. O yüzden önlem alınması gerekir diye düşünüyorum. Ve bu hastalığın doktoru ise psikiyatristtir.