Soba Zehirlenmesi Az Kalsın Bütün Aileyi Öldürüyordu!

Kış ayların gelmesiyle birlikte artan soba kullanımı soba zehirlenme vakalarının artmasına neden oluyor, Karabük/Safranbolu‘da soba’dan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen suriye uyruklu aynı aileden 8 kişi hastaneye kaldırıldı.

image">image

Kış ayların gelmesiyle birlikte artan soba kullanımı soba zehirlenme vakalarını da gerçekten beraberinde getirdi. Çok duymaya başladık bu tarz haberleri. Gece uyumadan söndürmek gerek. Allahtan kötü sonuçlanmamış olay.

Kesinlikle gece yatmadan önce soba kovası çıkarılmalı. Gece rüzgar yapsa fark etmiyoruz ve oda kömür kokuyor bu yüzden ve fark etmediğimiz için zehirleniyoruz.

Kesinlikle gece yatmadan önce soba kovası çıkarılmalı. Gece rüzgar yapsa fark etmiyoruz ve oda kömür kokuyor bu yüzden ve fark etmediğimiz için zehirleniyoruz.

Sobaya çok dikkat etmek gerekiyor. Herkese geçmiş olsun. Umarım bundan sonra daha iyi önlemler alınır.

Soba kullanan evlerde Çok dikkatli olmak gerekiyor. Kış ayları maalesef böyle haberlerle çok karşılaşıyoruz. Zehirlenen hastaneye kaldıranlara geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.

Dikkat etmek gerekiyor işte bazen inşallah can kaybı yaşanmaz

Kış aylarının gelmesiyle bu haberlere daha çok rastlıyoruz. Sobaların bakımının yapılması, kurulumun düzgün bir şekilde yapılmasıyla bunların önüne geçebiliriz.

İyi ki fark edilmiş daha kötü şeyler de yaşanabilirdi. Bundan sonra daha dikkatli olurlar umarım.

Gece yatmadan önce kesinlikle soba söndürülmelidir. Özellikle rüzgarlı havalarda daha da tehlikeli olur. Umarım bir daha böyle hata yapmazlar, cok gecmiş olsun.

En büyük hata gece yatmadan önce sobanın üzerine tekrardan kömür atmak oluyo.rüzgarında esmesiyle bu tarz kötü sonuçlar oluyo.

Çok talihsiz bir durum. Ülkemizde hala soba zehirlenmesi, şofben zehirlenmesi çokça görülen ölümler maalesef.

Ölümcül bir durum, iyi ki can kaybı olmamış. Kış mevsiminde sıcaklık uğruna canından olacaklarmış az kalsın

Soba zehirlenmesini engelleyecek önlemler;

 • _Gece yatarken sobanın içinde kovayı bırakmamalıyız._
 • _Sobaya yakın pozisyonda uyumamalıyız._
 • _3-4 saatte bir soba yanan odayı havalandırmalıyız._
 • _Soba yanan odada bulunan kişilerin gözleri kızarmaya başlarsa soba hızlıca söndürülmelidir._
 • _Soba bulunan odada uyunursa 2-3 saatte bir odayı kontrol etmek için uyanılmalıdır._ ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1610257820-226596-soba-670.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1610257820-226596-soba-670.jpeg)
 • Az kalsın bir aile için facia oluyormuş. Herkesin bacasına sobasına daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle yaşlılar her sene böyle ölüyor.

  Kış aylarında sürekli duyuyoruz bu kötü haberi geçmiş olsun hepimize dikkat etmekte fayda var

  Bide bu Suriyeliler başımıza çıktı, benim ülkemin vatandaşları bitti bunları duyuyoruz.

  Gerçekten soğuk günler yaşıyoruz.Bu tarz haberleride fazlasıyla duymaya başladık.Soba kullanımı gerçekten doğalgaz ve elektrik kullanımına göre daha ucuz.Belli başlı kurallara dikkat ederek kötü sonuçların yaşanmasından kurtulabiliriz diye düşünüyorum.Olayın daha kötü bir şekilde sonuçlanmaması sevindirici olmuş.Umarım Bir an önce sağlıklarına kavuşurlar.

  Hava lodos çok dikkat etmek lazım.

  Tam da bu zamanlarda çok fazla görülüyor bu tür zehirlenmeler çok dikkat edilmesi lazım.