Sobalı bir ortamda bulunmak insana neden huzur vermektedir?

Sobalı yerde yaşayan veya büyüyenler için, Sizce sobanın zevki nasıl bir duygu?
Soba olduğu zaman daha mı iyi ısınma olur ?
Ayrıca bu bahsedilen sobanın zevkini yaşamayanlar için sizce büyük bir kayıp var mı?

Büyük kayıpmı bilemem o herkes için söylenmeyebilir,mesela ben soba kullanıyorum güzel ısıtıyor,üstünde çay kaynıyor,yemek pişebiliyor,yanarken ateşin sesi geliyor o başka bişey zaten.Ben seviyorum sobayı…

Soba kullanmak daha zahmetli daha kıymetli ve daha güzel bir ısıtıcıdır , üstünde kestane pişirmek apayrı bir zevk verir bence her insan bu duyguyu tatmalı.

Çocukluğunda sobalı evde buyuyenler bilir, sobanın sıcaklığı. içinde yananlarin çıtırtısı ,gece karanlıkta alevin tavana yansıması ,üzerinde pişen çay ve yemeklerin lezzeti bir başkaydı.

Eski zamanlarda olduğu gibi çünku. Buyuklerimiz hep sobali evde buyudu onun sicagi hic birseyde bulunmaz.

Sobalı evler sıcak olur helede kış aylarında sobanın yanında meyve yemek ayrı bir zevktir

Sobalı bir ortamda bulunmak insana huzurmu vermektedir ki?

odun ateşi doğal sıcaklık olduğu için

Soba günümüzde pek kullanılmamaktadır eskiye nazaran. Soba sıcak olduğu için soba etrafında sohbet etmek bir şeyler yemek insana farklı duygular yaşatır bu yüzden keyifli ve eğlenceli gelir.

soba etrafında yemek pişirmek veya ısınmak insana huzur ve güven verdiği için tercih edilir.

sıcaklık uyku verdiği için biraz yani sıcak olduğu için

soba tek bir odayı ısıttığı için genelde tüm aile o odada iç içe ve samimi olurlar.

Soba birçok ortamda çok güzel oluyor. Kışın üstünde pişirdiğin kestane sonra üstünde kaynayan çay en önemlisi gece karanlıkta o sobanın deliğinden çıkan ışık. Bence gerçekten huzur veren şeyler bunlar.

O sobanın çıtırdaması bence huzur veren gerçekten çok hoş.

Sobalı evde büyüyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki çocukken birşey ifade etmiyor. Sobanın üstünde ıhlamur kaynaması, kestane pişmesi, yanan odun veya kömürün çıtırtısı çok sıradan şeylerdi bizim için. Oysa şimdi düşünmesi bile huzur veriyor.

Sobalı evde yaşamak çok ayrı bir huzur. O çıtırdayan odunlar, tavana vuran ateşin oynayan görüntüleri, üzerinde ekmek kestane kızartma, mandalina portakal kabuğu koyup yanmasını ve odaya doldurduğu kokuyu içine çekmek…

Sobanın üstünde yemek içinde börek pişir. kestanesi patatesi çayı derken her eve lazım olur kendisi… çocukluğum kokar. samimiyet kokar. herkesi toplar etrafına. zahmeti vardır evet ama eskilerin uğraştığı şeyler birleştikçe kıymeti de düşer.

Sobalı ortam insana çocukluğunu hatırlatır. Ateşin her çıtırtısı insanı en güzel anılarına götürür getirir…

İnsanoğlu var olduğu günden beri ateşin gücü sayesinde medenileşti. Bundan ötürü bence ilkel duygularımızı depreştiriyor sobanın ısısı ve içinde yananların çıtırtısı. İnsanı huzurlu hissettiriyor. Birde ben hala kalorifer sevmiyorum üşüyorum onda. Soba bence daha güzel. Zaten köydeyim ve sorun değil benim için. Tek sorun is ve kül. Neyse çocukken farkında olmuyorsun hatta diğer odalar soğuk diye şikayet ediyorsun. Banyo falan hep sorun. Sobayla büyümeyenler bir şey kaçırmıyor ama sobanın tadını alan sobasız da yaşayamaz diye düşünüyorum ama benim gibi düşünen azdır. Herkes şehre ve kalorifere koşuyor.

Çocukluğu insanın gözünün önüne gelir, ve sobanın içinde yanan şeylerin çıkarttığı sesler çok hoş olduğu için insanı rahatlatır.