Soğuk çay faydaları nelerdir?

Soğuk çayların sağlığa etkisi nedir? Sağlık açısından zararlı etkileri var mıdır?

Soğuk Çayın Faydaları Nelerdir?

Araştırmalara göre soğuk çay, kalpteki stresi azaltmaya yardımcı oluyor ve vücuttaki yağın yakılmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca, yapılan diğer bir araştırmaya göre soğuk çay kilo kontrolü için de çok faydalı.

Soğuk çay şekersiz ve doğal tadı ile tüketilmesi halinde kilo vermeye ve şeker alımını azaltmaya yardımcıdır. İçerdiği antioksidanlar, kemiklerin güçlenmesine yardım eder ve kırıklara karşı koruma sağlar.

Soğuk Çayın Cilde Faydaları

Soğuk çayın bedensel sağlığa faydaları olduğu gibi cilt sağlığı açısından da pek çok faydası bulunuyor.

Özellikle siyah çayın içerisinde bulunan antioksidan madde, cilde fayda sağlar. Cildi besleyerek güzelleştirir ve erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Bu nedenle soğuk çay tüketimi cilt için faydalıdır denebilir.

-Soğuk Çayın Zararları Nelerdir?

Soğuk çayın faydaları olduğu kadar, şekerli içilmesi halinde bazı zararları da bulunmaktadır.

Özellikle siyah çayın içerisinde bulunan yüksek orandaki oksalat, böbrek sorunlarına yol açıyor. Günde ortalama 16 bardak soğuk çay içen biri, normal oksalat tüketiminin beş katı fazlasını tüketmiş oluyor. Bu da böbreklerin iflas etmesine neden olabiliyor. Ayrıca soğuk siyah çay çok fazla tüketildiğinde kanser ve kalp hastalıkları riskinide arttırıyor.

İçerisinde çok fazla vitamin ve mineraller bulunduğu için soğuk çayın çok fazla tüketilmesine kesinlikle dikkat edilmelidir.

">

Soğuk çay faydaları nelerdir?

Soğuk çay faydaları kalbe çok iyi gelir, sinir ve strese iyi gelir, serinletir, kiloya iyi gelir, zinde tutar bu gibi şeylerdir.