Soğuk havada araba nasıl çalıştırılır?

Dondurucu soğukların olduğu durumlarda araba nasıl çalıştırılır?

Öncelikle aracın bakımının yapılması gerekir herhangi bir aksaklık olmaması için Araç motoruna su yerine antifiriz konulmalı ki donmayı engelliyecektir.
Motor yağı ise sentetik kullanılmalıdır.

motoru donan arabaların altında ateş yakılıyor motoru çözülsün diye bu çözümlerden birtanesidir

Soğuk yerlerde yaşayan insanların arabalarının düzgün bir şekilde çalışması için aldığı önlemler vardır.
Aracın radyatör suyuna antifiriz koyulması araçtaki motor suyunun donmasına engel olacaktır eğer antifiriz koyulmazsa araçların motorunu soğutmak için kullanılan su donar ve aracın motorunda daha büyük hasarlara neden olabilir.
Çok soğuk yerlerde dizel araçların yakıtlarının donmaması için her bir depo mazot içerisine konulan katkı maddeleri bulunmaktadır . Bazı soğuk yerlerde araçların mazotuna katkı konulmaması seyir halinde bile olsa araç deposundaki mazotun donmasına neden olmaktadır böyle bir durumla karşılaşılınca mazotlu araçlarda hava yapma durumu oluşacaktır ve kişi için daha maliyetli sonuçlar doğuracaktır.
Soğuk havalarda alınması gereken önlemler ihmal edilmemeli ve soğuk havalarda araba çalıştırıldığında bir müddet araç motorunun ısınmasını bekledikten sonra hareket etmek motor sağlığı için faydalı olacaktır . Soğuk havalarda aracın ısıtılmadan hareket ettirilmesi sibop ve pistonlara zarar vererek aracın daha fazla masraf açmasına neden olacaktır.
Bazı eski model araçlarda cikle adı verilen çubuk çekildiği zaman araç daha çabuk ısınacaktır.
Yeni model araçlarda ise otomatik cikle özelliği vardır.
Soğuk havalarda araçlar için bu önlemler alınabilir ve en önemli şeylerden biri soğuk havalarda motorun ısınmasını beklemektir.