SOHC motor nedir?

SOHC motor nerelerde kullanılır? Nasıl çalışırlar?Avantajları nelerdir?

SOHC motorlar üstten çift eksantrikli motorlardır bu motorlarda valf yani supapları açan miller iki tanedir bu millerin kendilerine ait dişlileri bulunur ve bu dişliler krank milinden hareketi bir zincir yardımıyla alıp supapları açıp kapatırlar supapların görevi ise piston üzerindeki emme yani yakıt verme ve egzoz dumanını motordan uzaklaştırmaktır bir pistonun üzerinde beş,dört ve üç supap bulunabilir SOHC motorlarının diğer motorlara göre avantajları pistonlara yakıtı daha rahat aktarıp egzoz dumanını daha rahat uzaklaştırmalarıdır ayrıca SOHC motorlar eskidikleri zaman da motorları güçten çabucak düşmez bu motorlar özellikle güç isteyen araçlarda ve performanslı araçlarda kullanılmaktadır

Kam milinin slindir bloğunun üst kısmında yer aldığı üstten egzantrikli motorlardır.

üstten subaplı motorlarla karşılaştırılsa sohc daha doğru açılıp kapanmasıyla çok ideal bir motor çeşididir.

Kam milinin slindir bloğunun üst kısmında yer aldığı üstten egzantrikli ideal bir motor çeşididir.


Silindir kafasında tek bir eksantrik milli vardır .
eksantrik dişlisi hareketini de triger kayışı vasıtasıyla krank milinden alarak bağlı olduğu eksantrik miline aktarır . Bu tip motorlarda genellikle silindir başına bir adet egzoz ve bir adet emme olmak üzere 2 adet supap bulunur .
Farklı mekanizmaya sahip 3 ve 4 supablı tipleri de vardır . Shoc tipinde olup silindir motora en güzel örnek Honda civic ‘ dir.