Sokrates neden ölüme mahkum edildi? Ölümü nasıl gerçekleşti?

Sokrates neden ölüme mahkum edildi? Ölümü nasıl gerçekleşti?

Yunanistan’a yeni tanrılar getirmeye çalışmıştır. Bunun yüzünden zehir içerek ölmüştür.

Sokrates ünlü bir felsefecidir. Ölümünün sebebi devletin tapındığı tanrılara tapınmamak onun yerine bilinmedik ve yeni dini uygulamalar ortay atmak ve Atina gençliğini kötü yola sürüklediği sebebiyle mahkemeye çıkarılmıştır. Mahkeme sürecinde cüzi bir miktar para ödemek ve felsefesi bırakmak şartıyla serbest bırakılmayı teklif etmiştir ancak kendisi gelmesi bırakmayacağını ölümden korkmadığını belirterek bu şartları kabul etmemiştir. Bunun sonucunda mahkemeyi yürütenler tarafında zehir içilerek ölümü emredilmiştir.

Bazı Afrikalılara karşı düşüncelerini ifade etti onların dinlerine sosyal yaşantılarına karşı eleştiride bulundu ve Atinalılar onu gençlere kötü örnek oluyor iddiasıyla suçladılar.
Bunun üzerine Sokrates baldıran zehri içerek ölüme mahkum edilmiştir.

Sokrates’in düşünce temelinde, “Hiç bir şey bilmediğini bilmek yatar.” Hatta kendisi bu nedenle diğer filozofların para karşılığında insanlara bilgi öğretmelerini hayretle gözlemler. Bu nedenle de mahkemede “Para karşılığı bir şeyler öğretenlerin değil de kendisinin yargılanmasını.” anlayamaz.
Bu konuyla ilgili olarak, Sokrates’in Savunması isimli kitabı okumanızı şiddetle öneririm. 65-70 sayfalık bir kitaptır. Ancak okudukça ufkunuzu açacağını garanti edebilirim.

Döneminin inançlarına aykırı düşündüğü için idamına karar verilmiştir. Baldıran zehri içerek hayatına son vermiştir.

düşüncelerinden dolayı idama mahkum edilmişitr. ve öldrülmüştür. düşünceleri o dönemin düşüncelerine oldukça zıttı. ölümü zehir içerek gerçekleşmişti.

Sokrates bir zaman sonra yunan halkı tarafından sevilmemye başladı.Ve Sebebi de çok açık yunanistana farklı farklı tanrılar getirmeye çalışınca yunan halkı bundan hoşnut kalmadı ve onu dışladılar.Bir gün de yemeğine zehir atılarak canice öldürüldü

Sokrates’in idam gerekçesi toplumun ahlakını bozmaktır. Ahlak derken eski Yunan mahkemesi dini kastediyordu. Çünkü Sokrates tanrılar anlayışını reddediyordu. Ona göre gerçek tanrı zaten içimizdeydi. Yani vicdanımızdı.