Solvent nedir? Zararları nelerdir?

Solvent nedir?

Solventler nerelerde kullanılır?

Solventlerin yarattığı tehlikeler nelerdir?

Solvent çözücü demektir. Çok fazla miktarda Solvent kullanılması deride tahrişe yol açabilir.

Genellikle temizlik endüstrisinde yağ çözücülerde kullanılır. Bu madde sağlığa zararlı olduğu için fazla solumak ve temas etmek doğru değildir, kanser riski taşır.

Solvent, maddeleri çözmek veya seyretmek için kullanılan kimyasal maddelerden oluşan sıvıdır. Gözlerde yanma ve kızarıklığa, çok fazla solunması durumunda nefes darlığı, düzensiz kalp atışına sebep olabilir.

Solvent çözücü olarak kullanılan bir kimyasaldır. Boyayı inceltmek, boyalı zeminleri kaldırmak, lekeleri çıkarmak için kuru temizlemede, yağ çözücü, makine temizliğinde ve yapıştırıcı lekelerini çıkarmak için kullanılır. Solvent yani çözücü olarak satılan kimyasal ilk başta oldukça yanıcıdır. Ateşten uzak teutmak gerekir. Öte taraftan cildi tahriş ettiği gibi aynı zamanda solunmaması ve temas edilmemesi gerekir kansorejendir.

Solvent, bir katıyı, sıvıyı veya gazı çözelti haline getiren maddenin adıdır. Günlük hayatta kullanılan çözelti su diyebiliriz.
Günlük hayatta, kokusuz solvent olmak üzere, yağ sökücü solventi, temizleyici temizleme solventi, mobilya solventi, boya sökücü solventi olmak üzere ayırmak ve kullanmak mümkündür.
Zararları;
Uzun süre maruz kaldığınızda deri, göz ve diğer organlar tahriş olabilir.
Gözlere temas edildiğinde gözlerde yanma, kaşınma ve kızarıklığı sebep olur.
Deriye temas ederse, deride yanma, kaşınma veya döküntüye sebep olur.

Solvent, çözücü bir katıyı, sıvıyı ya da gaz çözünen maddeyi çözerek çözelti oluşturan sıvı ya da gaz maddelere denilmektedir. Günümüzde kullanılan en yaygın çözücü sudur. Yaygın olarak kullanılan diğer çözücüler organik kimyasallar oluşturmaktadır. Bunlara organik çözücüler denir. Endüstride ve hemen her sektörde solvent kullanılır. Boya, vernik, cila imalatı, metal parlatma, mürekkep, toner kullanılan baskı işleri, kuru temizleme yoğun solvent kullanım alanlarıdır. Kimyasal bir madde olduğu için tehlikeli olabilmektedir. Elle temas ederse yakma özelliğine sahiptir.

Sıvı maddeleri ayrıştırmak için kullanılır mesela tiner boyayı söker …