Sonbahar mevsiminde çevrede ne gibi değişiklikler meydana gelir?

Sonbahar mevsiminde çevrede ne gibi değişiklikler meydana gelir? Bilgi verir misiniz?

Sonbahar bir yılda gerçekleşen dört mevsimden biridir. Bu yılda artık kışa yakın zaman olduğunu gösterir. Yazın vermiş olduğu sıcaklık ile birlikte yapraklar yorulur ve sonbahara girerken ağaçlar ve diğer bitkiler yenilenmek için yapraklarını önce sarartır sonra da döker. Artık havalar yavaş yavaş soğuyarak kısa kollu elbiseler yerini kazak gibi elbiselere bırakır. Yağmurlar yapmaya başlar artık.

Merhaba Ela,

 • Serin, yağmurlu ve rüzgarlı günlerin sayısı artar.
 • Ağaçlar yapraklarını dökerek kendisini kışa hazırlamaktadır.
 • Yağmur yağışları az miktarda olsa başlamaktadır.
 • Kış ve Yaz arasındaki mevsim olup sıcaklıklar düşmeye başlar.
 • Saygılarımla.

 • Sonbahar kışa hazırlık bir mevsimdir.Bu mevsimde ağaçların yaprakları sararıyor ve yerlere dökülüyor.Biraz hava soğumaya ,yağmur yağmaya başlıyor.

  Sonbahar mevsiminde ağaçlar yapraklarını dökerler. Dökülen yapraklar çevreye yayıyılır. Rüzgarlar arttığı için tozlanma da fazla olur.

  Sonbahar mevsiminde yeşermiş olan bitkiler renklerini sarıya döndürmektedir ve yavaş yavaş dökülmektedirler hayvanlar göç ederler.Genelde yağmurlu ve serin bir hava vardır.

  Sonbahar adından da anlaşılacağı gibi baharın sonu doğa kendini bir nevi dinlenmeye çeker bitkiler , ağaçlar kışın zorlu hava şartlarına , dayanılmaz soğuklara karşı kendini korumaya alır bir nevi kış uykusu gibi.ALLAHIN hikmetiyle sonbaharda ölüp ilk baharda tekrar canlanırlar.

  yapraklar sararır, hava yavaştan serinlemeye başlar; o anlarda balkonda oturup nescafe sigara ikilisi yapılabilir. Sonhabar kimileri için hüznü kimileri için de huzuru temsil eder. Yazdığım garip kelimelerden hüzünlü olduğumu anlayabilirsin :joy: neyse saat de geç olmuş. Artık saçmalamamalıyım.

  Sonbahar havaların serinlemesi adına başlangıç dönemidir.Bu mevsimde soğuk havanın etkisi ile bitkiler,çiçekler sararır ilaveten sabahları kırağı veyahut ayaz gibi olaylar da baş gösterir.

  Sonbahar büyülüdür benim için. Her yer sarı kurumuş yapraklar , ağaçlar çıplak kalmış yüzüne esen soğuk rüzgarla ellerini ceplerine sokarsın. Tatlıdır sonbahar.

  yapraklar dökülür havalar ciddi derece de soğur

  Yapraklar dökülür sararır kurur yol kenarlarında yağmurlardan oluşan su birikintileri olur. Hava serinler.