Sosyal deney nedir?

Sosyal deney nedir?Faydaları nelerdir?Sosyal deneylere birkaç örnek veriniz.

Birilerinin sokağa çıkıp onlara soru sorarak veya üzüntülü bir durumla karşılaştıkları gibi durumlarda ne tepki verdiğini ölçtükleri deneylere denir. Halkın tepkisini ölçerler. Mesela sokak ortasında bir adam bir çocuğu döver etraftaki insanlar ne yapıyor bakarlar. Yada bir markette bebek mamasına parası yetmeyen bir anneyi canlandıran bir kadına birileri yardım edecek mi diye denerler ve tüm bu durumları görüntülerler. Buradan bir sonuç çıkar ve buda deneyin başarısını ölçer.

Sosyal deney insanlarin dikkatini belli bir yere veya olaya çekmek için yapılan piskolojik veya sosyolojik bir tür araştirmadır.

Sosyal Deney Açıklaması:

Sosyal deney, bir olay, bir konu üzerinden insanların tepkisini ölçme durumudur. Günümüzde sosyal medyanın yaygın kullanımıyla beraber sosyal deney yaygınlaşmış ve ve halkın düşüncelerini daha yakından tanıma fırsatı bulmuş olduk.
Sosyal deneyin olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları çok fazladır.

Sosyal Deneyin Faydaları:

İnsanlara yardım etmek güdüsünü aşılama konusunda faydalı çalışmalar yapılıyor.
Örneğin maddi durumu yetersizmiş ve aç olduğunu söyleyen kişiler etraftan yardım istediğinde çoğu insan onları geri çevirmiyor, yardım elini uzatıyor, ve bu durum karşısında toplumdan alkış alıyor beğeni topluyor ve örnek davranış olarak insanlarda yardım etme güdüsü oluşturuyor.

Sosyal Deneylerin Zararları:

Sosyal deneylerin faydaları olduğu kadar zararları vardır. Bunlar toplumun etik, ahlaki durumunu bozacak şekilde halka sorular yöneltiliyor ve mahrem olması gereken toplumun konuşmaktan çekinmesi hatta duyduğunda yüz kızartıcı soruları hiç çekinmeden cevaplaması halkın ahlaki açıdan bozulmasına sebep olmaktadır.

1 Beğeni

Sosyal deney, bir davranışın veya olayın halkın önünde kurgusal bir şekilde gerçekleştirilerek halkın tepkisinin ölçülmesidir. Faydası insanların neye nasıl tepki verdiğinin tüm çıplaklığıyla gözlemlenebilmesidir. Zararı da yok değildir. Bazı sosyal deneyler kışkırtıcı olabiliyor.

Mesela ünlü bir sosyal deney vardı, lüks kıyafetli bir adam ile eski püskü kıyafetli bir adam sokakta bayılıyordu. Herkes lüks kıyafetli adamın yardımına koşarken fakir kılıklı adamın yüzüne bakan yoktu.

1 Beğeni

Sosyal deney adı üstünde sosyal bir ortamda ve hakla yönelik yapılan deney ve olaylardır. Bir nevi insanların tepkilerini ve davranışlarının deneye dökülmüş halidir.