Sözlenmek ve nişanlanmak arasındaki farklar nelerdir?

Sözlenmek ve nişanlanmak arasındaki farklar nelerdir?

Sözlenmek daha çok kişilerin birbirlerine verdiği sözü kapsar;nişanlanmak ise artık bunu daha resmiyet dökmeyi ve aileyi de buna dahil etmeyi gösterir.

Sözlenmek daha çok kişisel ve bireyler arasındayken nişanlanmak resmidir ve herkese tam anlamıyla duyurmayı içermektedir.

sözlenmek sadece aile nin ilişkiyi onaylaması bilmesi anlamına gelir sakat nişanlanmak daha resmi olur herkes tarafından bilinir.

Sözlenmek tamamen 2 kişi arasında yapılan birnevi bireysel anlaşmadır. Sözlenmenin bir özelliği yok bana göre. Sadece insanların bilmesini istedikleri için takılan sıradan iki yüzüğün temsili sözdür. Nişan ise,düğünden önce yapılan bi anlaşma gibidir.Evlilik öncesi birazda olsa daha yakın tanıma tanınma ve tanışmayı kolaylaştıran olaydır.

Sözlenmek kendi arasında ilişkiye dair söz vermek nişan olayı da işi resmiyete dökmek aile arasında yüzük takmak adını koymak yani farkvar

genel bir tabir ile anlatmak gerekirse sözlenmek aileler arasında olan bir şeydir fakat nişanlanmak bir devlet dairesinde verilen bir söz ile gerçekleşir.


Sözlenmek iki insanın birbirine verdiği sözdür. Nişan ise bu verilen sözün resmi halidir.

Aslında ikisinden birinin yapılması da yeterlidir bence. Söz genelde daha aile arasında veya sevgililer arasında yapılan söz vermedir. Nişan ise evliliğe en fazla 1 yıl kaldı demektir.

Sözlenmek; damat adayı ile birlikte anne ve babasının kızı istemeye kız evine gitmesi, Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle kızı istemesi ve orada gelin adayı olması istenilen kızın anne ve babası tarafından damat adayına sözlü olarak verilmesidir. Nişan ise bu sözden sonra kesinlik kazandırılması ve yüzük takılmasıdır.

Tek fark resmiyette bir sonraki seviyeye geçmektir.Sonrası düğün ve nikahtir.

Sözlenmek erkek ailesinin kız ailesinden kızı istemesidir. Nişanlanmak ise sözlenmekten sonra gelen bunu herkesle kutlamadır.

Söz genellikle aile arasında yapılan bir durum. Nişan ise çevredeki insanların davet edilmesi ve kullanmasıyla olur. Söz ve nişan arasındaki süre çok uzun değildir.

Adı üstünde sözlenmek kişilerin kendi arasında olan. Diğeri ise resmi olan.

Sozlenmek soz almaktir nişanlanmak ise söz vermektir

Sözlenmek iki kişi arasında olurken nişanlanmada ailerinde izni alınarak evliliğe gitmeye bir adım yaklaşmaktır.

Genelde sözlenmek iki aile arasında kızın ailesinden istendikten sonra hemen akabinde söz yüzüğü takılarak evlilik yolunda ailelerle birlikte atılan ilk adımdır. Sözlenme bir nevi kızın ailesinin damadı kabul ettiği ve damadın sınırlı olarak sözlüsünü görmekte sıkıntı çekmeyeceği anlamına da gelir. Nişan ise alınan evlilik kararının eş, dost hısım akrabaya duyurulmak için yapılan bir törendir. Daha kapsamlıdır. Aslında akrabalara düğün tarihi belli takıları hazırlayın demenin de bir yoludur. Söz ve nişanında resmiliği iki aile arasındadır. Hukuki olarak herhangi bir bağlayaıcılığı olmasada şimdilerde nişan yapıldıktan sonra meydana gelen ayrılıklarda yapılan masrafları birbirine ödetme, takıları geri alma gibi düşüncelerle yargıya taşınma olayları başlamıştır. Türk medeni kanununda bu durumla ilgili yeterli done olmasada günümüzde içtihatlar oluşturulmaya başlanmıştır.

Nasıl yani?Devlet dairesinde nişanlanmak diye bir şey duymadım.Acaba devlet dairesi olarak bir salon mekan mı kastettiniz?Sözlenmek ailelerin bireyleri tanıması anlamındaki bir işleyiştir.Aileler arasında olması şart değildir.Çiftler kendi aralarında da sözlenme olayını gerçekleştirebilir.Nişan tam olarak ailelerin ve yakın çevrelerinin bu ilişki hakkında bilgilendirilmesi yönünde yapılan törendir.Geleneksel olarak evlenmeye karar verildiğini ilan etmektir.

sözlenmek yörelere görede değişiklik gösterebilir anadoluda söz de nisanda bir sayilir isteme faaliyetinden hemen sonra onay alinmissa yüzükler takılır ve buna sözlenmek denir. Nişan ise daha sonra kız tarafının arzu etmesi halinde tertiplenen takı merasimi ve eğlencesidir.

sözlenmek nişanlanmanin yarısıdır nişanlanmak ta evlenmenin yarısıdır İslam dinine göre Allah’ın emirlerinden bir tanesidir son gelen Peygamberimiz Hz Muhammed sav sünneti olarak ta bilinir