Spor ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Spor yapmak için ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? Hangi branşa hangi ayakkabı alınmalıdır?
Spor ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

rahatlık en önemlisi benim için rahatlık onemli bagzı sipor ayakkabılarında burun tarafları sıkıyor bilgi olsn


kaliteli olup olmadığına, rengine, rahatlığına nerden alındığına, fiyatına.
spor yapmak için rahat konforlu bir ayakkabı olsun yeter, fitness için rahat bi ayakkabı şart.

en önemlisi ayagında olurken kendini rahat hiss etmendir yani ayagının pençe kısmı sıkmamalıdır kı rahat koşa geze antrenman yapa bilesın .ayakkabı ne kadar esnek yumuşak olursa ayagında da onu o kadar da hafıf rahat hıss edersin.spor ayakkabı alirken bunlara dıkkat edilmelıdır ayakkapı kaliteli olmali yani ayagın spor sonrası kokma yapmasın ,ayagına uygun ölçüde olmalı ,hafif ve esnek olmalı ,spor için olmalı, yapacagın idmana yanı futbol içnmi basketbol içinmi dayanıklı olmalı ve vereceyin paraya deymeli .

Sana önerim Nike , mağazalarında her spora uygun ayakkabı var ekstra olarak çok rahatlar ve dayanıklılar

Spor ayakkabı alınırken sahte olmamasına önem verilmelidir. Esnek yapıda olması lazım ve ayak yapısına uygun olmalıdır. Doğru numara seçilmelidir. Yere yakın taban olmamalıdır.

Spor yapar iken rahatlığımıza önem vermeliyiz,verimli spor yapabilmek için kullandığımız ekipmanları konforumuza göre seçmeliyiz.

Ortopedik Ayakkabılar Tercih Edin
Ayağınıza tam oturan ve ortopedik ayakkabı tercih edin,hem ayak sağlığınız için hem sporun verimi içi önemli.

Nefes Alan Ayakkabı Tercih Edin
Spor yapar iken insan ter attığı için hali ile ayaklarımızda terliyor,ter mantar enfeksiyonuna zemin hazırladığı için mantar enfeksiyonundan kaçınmak için nefes alan ayakkabılar tercih edin.

Terletmeyen Kumaşlardan Üretilen Ayakkabıları Seçin
Terletmeyen kumaştan üretilen spor ayakkabılarını tercih edin,günlük kullanıma uygun seçin ki bu sayede spor alanı dışında da ayakkabıyı kullanabilin.

Tabanın Yüksekliğine Dikkat edin

Tabanı ne fazla alçak olsun ne fazla yüksek olsun,nedeni ise alçak tabanlar yere sürteceği için ayaklarınızı bir süreden sonra rahatsız edecektir,fazla yüksek ayakkabılar ise kullanım açısından zorluk yaşatacaktır,orta yükseklikte ayakkabılar tercih edin.

Ayak sağlığı insanlar için çok ama çok önemlidir,mutlaka spor bitiminde ayaklarınızda ki fazla teri yıkayarak arındırın,iyi arındırılmayan ter ayak sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Spor ayakkabınızı giydiğiniz zaman öncelikle topuğunuz oturmalı, başparmak ve ayakkabının ucu arasında ayağınızın rahat edebileceği kadar boşluk bulunmalı. Ayakkabınızın içerisinde parmaklarınızın sıkışması, sizi çok rahatsız edecektir. Unutmayın, yanlış spor ayakkabı seçimi, yaptığınız spordan da daha az verim almanıza sebep olur.

Spor ayakkabı alınırken ayağın uç tarafı yani parmak noktasını sıkmamasına ve topuk noktasınında sıkmamasını iyi dikkat edilmelidir

spor ayakkabı aldığını zaman özellikle markasına ve kalitesine dikkat edilmeli sonradan ayağını sıkışmaması ve daha rahat giyip çıkarmak önemlidir.ayakkabı ayağını sıktığı zaman insan rahat edemez.

Spor ayakkabı alırken konfor en önemli husustur zaten her ayakkıbıyı alırken konfor çok önemlidir ama dıış görünüşte önemlidir tabi ki de şıklık açısından spor ayakkabılar da zaten dış görünüşü şık bir tasarım olur topuğunun yüksek olmamasına dikkat edin ideal şekilde olması sizin için düzgün olacaktır iyi günler

konforlu olması gerekir ayağın ayakkabının içinde rahat ettikten sonra gerisi pek önemli değil ama şık bir ayakkabı istiyorsan dış görünüşte önemli olabilir

İlk şartım; rahat bir spor ayakkabı almaktır. Daha sonra şıklığı, rengi, modeli önem arz etmektedir.

ayagına uygun ölçüde olmalı yani parmak noktasını sıkmamasına ve topuk noktasınında sıkmamasını iyi dikkat edilmelidir

 • - Rahat olması
 • - Ayağa oturması
 • - Sahte olmaması
 • - Kaliteli marka olması
 • Ayak şeklinize uymalıdır.

  Numarası size göre küçük olmamalı.

  Rahat ve ortopedik olmalı.

  Ayağınızda ağırlık yapmamalı, hava almalı, ortopedik olmalı, sıkıştırma yapmamalı, yürürken ayağınızın üstüne baskı yapmamalı.

  Ağır secimler yapılmamalıdır. Ayak tabanına uygun ayakkabı alınmalıdır. Ortopedik olmasına önem verilmelidir. Bağcıklar fazla uzun olmamalıdır.

  Spor ayakkabı alırken ayağın içinde koşarken yada yürürken rahat edeceğini düşünerek almalıyız aksi taktir de ayak rahat etmez ise bu yürümemize yansır ve sağ solda düşüp yaralanmamıza neden olabilir.

  Öncelikle ayakkabı markasının önemli bir değere sahiptir bazı merdiven altı ürünler ayaklarınıza ciddi zararlar verebilmektedir.
  Mümkünse ayakkabıyı almadan önce ayağınıza bir deneyin ve biraz yürüyün ayakkabı ayağınızdayken ki hissiyat size zaten herşeyi söyleyecektir.
  Ayak numaranıza göre uygun olmalıdır ne küçük ne büyük olmamalıdır.