Spor yapmanın önemi nedir?

Bilindiği üzere günümüzde sağlıksız beslenmenin yanı sıra spor alışkanlığıda yok denecek kadar az . İnsan kasları ve sağlığı için sporun önemi nedir ?

Aslında spor yapmak insan için çok faydalı bir şeydir.İnsanı daha sağlıklı yapar, daha formda hissettirir, daha dinç hissettirir. Ve bunun yanında sağlıklı beslenme de varsa kişi sağlığı gerçekten çok güzel olacaktır.

Spor yapan insan dinc olur , vücudu kolay kolay kırısmaz. Yağ birikmez, kaslı bir vücudu olur. En önemlisi de düzenli spor yapan insan yaşını asla göstermez.

Sağlık için çok önemlidir. Spor yaptıkça yeni damarlar açılır vücutta ve ekstra güçlü olur insan. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı korur.

hem sağlık hem dinç olmanız açısından çok önemli

Sporun her branşı vücudumuza iyi gelir. Her branşın farklı özellikleri vardır. Spor yaparak vücudumuzu kuvvetlendirebiliriz, dayanıklılığımızı arttırabiliriz, kamburluğu düzeltebiliriz. Düzenli beslenip düzenli spor yaptığımız zaman vücudumuz hem istenilen şekli almaya başlar hem de sağlık açısından avantajlı oluruz.
Spor alışkanlığı kısmına gelecek olursam, insanımız yattığı yerden vücudunun güzel gözükmesini bekliyor. Yattığı yerden yağ yakmak istiyorlar. İnsanımız hazıra alışmış. Emek harcamazsan, gerektiğinde bir çok gıdadan vazgeçmezsen, beslenmene dikkat etmezsen istediğin bir vücuda asla ulaşamazsın.

Elimden geldiğince spor yapmaya çalışan biriyim. Spor insanı formda tuttuğu gibi enerji olmasını, dinç olmasını, bazı kemik ve kaş hastalıklarından korunmasını sağlar ve daha birçok yararı vardır. Mümkün olduğunca yürümek, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak insan vücudu için çok iyidir. Spor yapmayan insanlarda kemik erimesi gibi çeşitli kaş ve kemik hastalıkları daha fazla görülür. Spor yapan insan daha yavaş yaşlanır ve genç görünür, istenmeyen kilolara sahip olmaz, en önemlisi büyük ölçüde sağlıklı olmayı sağlar.

Spor yapmak insanın kendini zinde hissetmesini sağlar. Sağlıklı bir bedene sahip olunması için de oldukça önemlidir. Sadece fiziksel olarak değil, ruhsal açıdan da sağlığımıza olumlu etkisi vardır. Spor yapan insan daha mutlu ve enerjiktir. Erken yorulmaz. Eklem kireçlemeleri, kas ve kemik hastalıklarının önlenmesi açısından da faydası büyüktür.

İnsanlar oturarak sadece kilo alır. Bunu geçtim, spor sağlıktır. İnsan spor yaptığı zaman daha dinç olur, daha geç yaşlanır. "İşlemeyen demir, pas tutar. " sözü çok doğru ve tam bu konunun üzerine iyi bir deyim oldu.