Spora başladıktan sonra beslenme nasıl olmalıdır?

Spora yeni başlayanlar için beslenme önerileri nelerdir? Spora başladıktan sonra nasıl beslenmek gereklidir?

1 Beğeni

Yeni spora başlayanlar kesinlikle sağlıklı beslenmelidir. Doğal ve organik yiyecekler tüketip fast food tarzı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

1 Beğeni

Spora başlayanlar sağlıklı ve dengeli beslenmeli.Sporda enerjimizi çok harcadığımızdan karbonhitrat ve proteinlerle beslenmeli. Bol su içilmelidir.

1 Beğeni

Ne tur bi spor yaptigina baglidir.Uyguladigi spor programina yonelik antrenorlerden diyet listesi istenildigi takdirdi bunyenize gore diyet ve beslenme programi alinabilmektedir.

1 Beğeni

Spora başladım diye bol karbonhidrat şeker yiyeceğim diye düşünenler yanılıyor. Spor yapanların yoğun karbonhidrat ve şekerin fazlasından uzak durması gerekir. Karbonhidrat ve şeker seçeneklerini saplıjlı olanlardan tercih etmeli fastfood yememeli. Kasların gelişimi ve onarımı İçin sağlıklı yağ ve protein ağırlıklı beslenmeli.

1 Beğeni

Spora başladığımız zaman insanların yeme ve içmelerine çok dikkat etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Eğer bunları kontrol edemessek spor yapmanın fazla yararı olmayabilir.

1 Beğeni

Beslenme insanın hedefine göre olmalıdır çünkü spor kimi zayıflamak ister kimi kas kütlesini arttırıp kilo almak ister.

1 Beğeni

Spordan en fazla verimi almanın yolu öncelikle yeterli su içmekten geçer en az 2 buçuk lt su tüketimi şarttır. Beslenmeye gelince protein ağırlıklı ve spor tercihine bağlı olarak da kalsiyum açısından zengin şeker ve karbonhidratı en az seviyede tüketerek ve doymamış yağ çeşitlerini tercih ederek beslenmek gerekir.

1 Beğeni

Spora başlayan birisi mutlaka her sabah kalktığında kahvaltısını yapmış olmalıdır. Beslenmenin en önemli kaynağıdır. Sonrasında öğün aralarında meyve tüketimi yapmalıdır. Abur cubur yemeleri bırakmalıdır. Antrenman sonrası meyve tüketimi yapılabilir. Öğün atlamaması gerekir.

1 Beğeni

şekerli gıdalardan uzak durmalıyız.karbonhitrat alımını azaltmalıyiz kiloluysak sabah kahvaltısını cok iyi yapmamız gerekir

1 Beğeni

Ekmek, tuz, şeker bunlar hayatımızdan çıkarılmalı öncelikle sonrasında kahvaltı önemli ara öğünler olmalı bir elma yenebilir mesela sağlıklı yaşam için spor her zaman önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Sigara ve alkol varsa bunlarda bırakılmalı. Bol bol su içilmeli.

1 Beğeni

Ne az ne de çok yenmelidir. Hiçbir öğün atlanmamlıdır sadece yeteri kadar yenmelidir. Ayrıca fast food ürünlerinden kaçınmalısınız ama haftada bir gün de olsa mideniz şaşırmaması için kaçamak yapmalısınız. Düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekli…

1 Beğeni

Spor yapan kişilerin beslenme alışkanlıklarını da buna göre ayarlaması gerekiyor. Özellikle ağır spor yapanların daha dikkat etmesi lazım çünkü kaybedilen enerji ve kalorinin yeri doldurulmazsa bazı rahatsızlıklar baş gösterebilir. Spor yapan kişiler sabahları en az üç dört tane haşlanmış yumurta yer. Bazıları sadece sarı kısmını yiyor ama Canan Karatay hocamız bunun uygun olmadığını sarısı ile beyazının birlikte tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Aynen etin kendi yağıyla birlikte yenilmesi gibi. Onun dışında protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek sporcular için olmazsa olmaz. Burada kırmızı etin, beyaz ete nazaran çok daha fazla protein içerdiğini de belirtelim. Spor esnasında su kaybeden vücudumuzdan bol su içmeyi de esirgemeyelim.

1 Beğeni

Spordan 2 saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmeli çıkışta ise protein ağırlıklı yenmeli. Genelde fazla şekerden ve kompleks karbonhidrattan uzak durulmalı.

1 Beğeni

Karbonhidrat ve sekerden uzak durmak lazım spor öncesi protein ağırlıklı yiyecekler yenmeli.spor sonrası vitaminle beslenmelisin.

1 Beğeni

Yeni spora başlayan birisi kesinlikle uzman bir kişiden yardım alarak beslenmelidir yoksa kendi karar verdikleriyle zarar görebilir

1 Beğeni

yeni aldığımda daralttırdığım pantolonun 2 ay sonra giydiğimde tekrar daraltma ihtiyacı görünce araştırmaya başladığım konudur.

bugünden beri okuyorum, egzersizden sonra çok büyük ihtimalle kilo başına 0,4 gr karbonhidrattan azını aldığım için hızlı bir erime sürecine girdim ve korkmaya başladım. kilo vermek isteyen arkadaşlara fena bir örnek değilim belki çünkü az karbonhidrat normal oranda protein hiç ekmek beslenmesi yapıyordum.

spordan sonra gelen tatlı yorgunluk un bununla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. kaslarınızı besleyemediğiniz zaman onları bir sonraki egzersize hazırlayamıyorsunuz. asıl önemli olan konu, kilo başına alacağınız miktarları hesapladıktan sonra (kim uğraşacak demeyin, spordan sonra kas yıkımı yaşıyorsunuz besleyemediğiniz için, yani kaslarınız kaybettiği enerjiyi yine kendinden tamamlıyor) evinizde bulunan veya, rutin tükettiğiniz hangi ürünlerin belirtilen miktarlarda olduğunu bulmak ve kafanızın bir kenarına yazmak.

Haftada 3-4 kez düzenli egzersiz yapanların enerji ve protein ihtiyacı otomatik olarak artar. Bu yüzden düzenli spor yapanlar nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda çoğunlukla merak içinde olurlar; internet ya da spor dergilerinden araştırma yaparlar. Üzülerek belirtmeliyim ki; internette ya da dergilerde gördüğümüz bilgilerin çoğu dikkat çekmek için yazılan yalan yanlış bilgilerle doludur. Öncelikle tavsiyem her okuduğunuza inanmayın ve yazan kişinin manken, şarkıcı, yazar değil gerçek bir diyetisyen olduğundan ve aldığı eğitimden emin olmak gerekiyor.

1 Beğeni

Doğru düzen uyku ve düzenli olarak beslenme vitamin üzerine beslenmemiz lazım. Doğal ürünler tüketmek gerekir. Protein besleyici şeyler yememiz gerek düzenli olarak.

1 Beğeni

Cok saglıklı beslenmek gerekiyor mesela günde sabah yumurtanın sarısını eksik etmemeliyiz çünkü spor icin güc ve kuvett gerekir .

1 Beğeni