Sporcu içeceği nedir? Sporcu içeceği ve enerji içeceği arasında ne fark vardır?

Sporcuların ictikleri enerji icecekleri nelerrdir?


Sporcu içeceği; antreman sırasında verimlilik ve en kısa sürede hedefe yardımcı içecek türlerindendir. İçerisinde antreman sırasında enerji sağlayan ve vücudun yağ ile beraber kaybettiği önemli proteinleri yerine koyan içeceklerdir. Enerji içeceği vücutta kaybedilen önemli proteinleri yerine koymaz, yalnızca antreman sırasında veya sonrasında enerjinin yerine gelmesi için kullanılır. En önemli farklarından bir tanesi; enerji içeceği hemen hemen bütün market ve cafelerde satılmasına karşın sporcu içecekleri sipariş yolu ile temin edilir.

Enerji içeceği kalorisi yükseltilmiş, düşük hacimde yüksek enerji verme amaçlı üretilmiş ürünlerdir. Sporcular için üretilen içeceklerin ise çeşitleri bulunmakla birlikte geneli yüksek protein içerikli takviye edici içeceklerdir. İkisi de kalori yönünden zemgindir; ancak sporcular için üretilenlerin protein değerleri ve mineral içerikleri daha yoğundur.

Sporcu içecekleri ile enerji içeceği arasındaki temel fark sporcu içecekleri içerisinde uyarıcı etken madde bulunmamasıdır.

 • Sürekli spor yapan insanlar, meydana gelen su kaybını geri kazanmak, enerji kazanmak, performansı arttırmak maksadıyla sporcu içeceklerini tercih etmelidir. Sporcu içecekleri içerisinde kaybedilen sıvının geri kazanılması yanında karbohidrat, mineraller, elektrolitler, vitaminler ve diğer besin ögelerini bulunmaktadır.
 • ">

 • Enerji içeceklerinde ise spor içeceklerinin muhteviyatına ilave olarak kafein, taurin ve guarana gibi uyarıcı maddeler bulunmaktadır.
 • ">

 • Enerji içecekleri, spor öncesinde veya sonrasında alınması bir dizi kalp sorunlarına sebep olabilir. Ayrıca sporcu içeceklerinin tersine sıvı kaybına sebep olurlar. Bu sebeple enerji içecekleri sporla aktivitelerinde kullanmak uygun değildir. Enerji içcekleri yorgunluk, uykusuzkuk gibi durumlarda kullanılabilir.
 • Sporcular genellikle sporcu içeceklerini spor mağaalarından tedarik etmektedirler. Bunların yanında sporcular, sporcu içecek firmaları tarfından tavsiye edilen sporcuların kendilerinin hazılayabilecekleri tariflerde bulunmaktadır.

  Sporcu içecekleri mineral ve protein ağırlıklıdır. Sporcuların su kaybını engellemek amaçlanır. Enerji içeceklerinin temel amacı ise enerji vermektir.

  sporcu besini / içeceği içinde ağırlıkta protein bulunduran içeceklerdir. enerji verir ve kasların gelişimini hızlandırır.sporcuların su kaybını önlemek amacıyla hazırlanan besinlerdir . enerji içeceği ise tam tersi durumdadır . su kaybı yaşatır ve amacı sadece enerji vermektir.
  okuduğunuz için teşekkür ederim :slight_smile:

  sporcular fazla protein ihtiyacını sporcu içeceklerinden karşılarlar bir nevi yasal olan doping benzetmesi yapılır untmadan fazla içilmesi takdirinde kalp krizi yapmaktadır örneğin 2015 yılında amerikada yaşan g.w adlı kişi 15 tane sporcu içeceği içerek vefat etmiştir

  Sporcu içeceklerinin temel amaçlarından biri vücudumuzda terin kayba uğrattığı suyu geri almaktır. Sporcu içeceklerinin içinde sodyum, karbonhidrat, vitamin gibi bileşenler bulunur. Karbonhidratlar; sporculara enerji sağlamak amacıyla bu içeceklerin içinde yer alır.

  sporcu içeceği ve enerji içeceği
  Enerji içecekleri mi? Sporcu içecekleri mi ?

  Sporcularda egzersizde karın şişliği, sindirim sistemi bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşmamak için içeriğine ve konulan miktarına dikkat etmesi gerekir. Doğru sporcu içeceği seçmek ve içeriklerini kontrol ederek almak önemlidir.

  Sporcuların egzersiz zamanlarına göre oluşturdukları beslenme tablosun da sporcu içeceklerinin de kullanım zamanları vardır. Sporcu içeceklerinin izotonik ve hipotonik gibi çeşitleri vardır. Egzersiz öncesi, sonrası ve ya egzersiz sırasında sporcular performanslarına göre uygun sporcu içeceklerini kullanırlar.

  Burada önemli olan nokta sporcuların yarışmadan önce denemediği sporcu içeceklerini tüketmemesidir. Aksi taktirde içeriğini bilmediği bir madde onu yarışmada rahatsız edebilir ve başarısızlığa sebep olabilir.

  Özellikle hava sıcaklığının yüksek olduğu yaz azlarında, ister amatör olarak spor yapanlar olsun isterse profesyonel sporcular olsun bol miktarda terleme olasılığı ile karşı karşıyadırlar.

  Hem uzun süren egzersiz hem de terleme sonucunda vücudun karbonhidrat depolarının tükenmesi ve dehidratasyon ortaya çıkan iki önemli faktördür.

  Sporcular ağırlıklı olarak kas çalıştıkları için daha çok lif deposu olan besinleri ve içecekleri tüketmeye gayret ederler. Enerji içeceklerinin ise öyle bir gayesi bulunmamaktadır, onlar daha çok kafeini bol olan uyku açıcı vitaminli daha enerjik hissetmenizi sağlayacak maddeleri kullanırlar.

  Sporcu içeceği nedir ?
  Kişisel madde değerlerine göre protein ağırlıklı hazırlanmış ve su kaybını önlemek amacıyla hazırlanan içeceklerdir.

  ">

  Enerji içeceği nedir ?
  Vücuttaki su miktarını azaltır ve emer.Herkes içebilir.Enerji vericidirler fakat sporcu içeceğine göre daha fazla karbonhidrat içerir.

  ">

  Sporcu içeceğinin enerji içeceklerinden farkı sporcu içeceğinin içinde protein mineral ve sporcunun zinde kalması için gerekli tüm malzemeler vardır. İlk duyduğumuzda enerji içeceğiyle sporcu içeceğinin farkı olmadığını düşünürsünüz fakat içindeki malzemelere gelince değişiklik olduğunu fark edersiniz. Enerji içeceğinin içinde kafein ve onun gibi maddeler var bu yüzden zararlı olabilir.

  Sporcu içecegi ve enerji içeceği arasındaki fark.
  Sporcu içeceklerinde vitamin, mineral, karbonhidrat gibi bileşenler bulunur enerji içecekleri ise vitamin ve mineral bulundurmaz sadece uyarıcı içeriğe sahiptir. Sporcu içecekleri vucutta hızlı emilirler. Enerji içecekleri ergojenik olan maddelerin birlesimidir. Aşırı performan idiası olan enerji içecekleri kalp krizine neden olabilir.

  Sporcu içeceklerinde daha fazla protein ve sağlıklı şeyler vardır. Fakat enerji içeceklerinde daha fazla kafein , uyarıcı madde ve daha gibi sağlıksız şeyler vardır. Enerji içeceklerinin zararları kalp krizi ihtimalini arttırır , obezite ihtimalini arttırır , böbrek yetmezliği yapabilir , içindeki kafein yüzünden uyku düzenini altüst edebilir , fazla tüketildiğinde sinirleri harap etmye kadar gidebilir. Enerji icecekleri alkolden bile daha tehlikelidir ve tüketilmesi faydadan cok zarar getirir.

  Sporcu içeceği nedir? Sporcu içeceği ve enerji içeceği arasında ne fark vardır?

  İlk önce sporcu içeceği sporcuların spordan önce veya sonra içtiği sağlıklı bir içecektir. Mesela meyve suyu. Fakat enerji içeceği enerji salgılayan bir içecektir. Aralarındaki fark ise enerji içeceğinde uyarıcı madde olmasıdır.

  Sporcu içeciği sadece poweradedir. Redbul ve diğer benzeri markalar enerji verdiklerini söyleselerde yalandır. Şeker sporcuların en büyük düşmanıdır. O yüzden sporcu içeceği ne kadar iyi olursa olsun kullanılmamalıdır .

  Sporcu içecekleri ile enerji içeceği arasındaki temel fark sporcu içecekleri içerisinde uyarıcı etken madde bulunmamasıdır. devamlı spor yapan insanlar su kaybını geriz kazanmak, enerji kazanmak performansı arttırmak amacıyla sporcu içeceklerini tercih etmelidir. enerji içeceği spor içeceklerin ilave edilen kafein taurin ve guarana gibi uyarıcı maddeler bulunmaktadır.

  Sporcu içecekleri spor esnasında kaybedilen suyu ve elektrolitleri vücuda geri kazandırmak için üretilmişlerdir. Tadını seven var mı bilmiyorum ama ben powerade’e bayılıyorum. Enerji içecekleri ise kafein bakımından çok zengindir. Bir işe cidden odaklanmak istiyorsanız (ders çalışmak, araba kullanmak, kitap okumak vs.) içersiniz. Ama sporcu içecekleri futbol, basketbol gibi sporlarda kullanılırlar. Futbol oynamadan önce redbull içen bir takım görmemişsinizdir çünkü redbull enerji içeceğidir, sporcu içeceği değil. Üzerinde de yazar zaten “yoğun aktiviteden önce veya sonra kullanmayın” diye. Kalp atış hızınızı arttıracağından dengenizi bozabilir. Ayrıca günde 500ml’den fazla içilmesi önerilmez. Ama sporcu içeceklerinin en yaygını powerade hep 500ml’lik şişelerdedir. Ben çok önemli bir durum olmadıkça her ikisinin de tüketimini önermem. Özellikle enerji içeceğinin çok sık tüketilmesi bağımlılığa kadar gidebilir, gitmese bile kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar. Su için, sağlıklı kalın. Kilolu olanlar da limonlu su içsinler, hem elektrolit açısından da daha iyi bir tercih olur.

  Sporcu içeceği sporcuların besin takviyesi olarak kullandıkları içecektir. Bu içecek protein bakımından zengindir bu dan dolayı sporcular içmeye ihtiyaç duyarlar ve tabiki içerler. Uyarıcı bulunmaması bunu enerji içeceğinden farklı kılan şeydir. Enerji içeceği enerji verir.