Staph enfeksiyonu nedir? Staph enfeksiyonunun tedavisi nasıldır?

Staph enfeksiyonu nedir?

Staph enfeksiyonunun tedavisi nasıldır?

Staph enfeksiyonu diğer adıyla Stafilokok enfeksiyonları, genellikle deride hatta sağlıklı bireylerde bile burunlarının içerisinde bulunan aslında bir mikrop türü olan Stafilokok bakteriden kaynaklanır. Genelde ciddi bir sorun oluşturmaz yada küçük deri enfeksiyonlarına neden olur ama bu bakteriler vücuda girdiyse eğer, kan dolaşımına karışarak eklem, kemik, akciğer veya kalbi etkilediyse sonucu ölümcül olabilir. Bu kişiden kişiye de bulaşabilir. Stafilokok bakteriler kuruluk, aşırı sıcaklık, yüksek oranda tuzluluk gibi durumlarda bile hayatta kalabilen bakterilerdir. Bu bakteriler genelde ileri seviyedeyse ağır antibiyotikler bile etki etmeyebiliyor ve sonucu ölüm olabiliyor. Ameliyat ile tedavisi de mümkün.

Staphylococcus, vücudunuzda birçok enfeksiyona neden olabilecek bir bakteri türüdür. Genellikle Staph olarak adlandırılır ve çoğu insanın cildinde bulunan yaygın bakterilerdir. 30’dan fazla Staphylococci bakterisi enfeksiyonlara neden olur, ancak en yaygın Staph enfeksiyonuna Staphylococcus aureus neden olur. Bakteriler vücuda, derideki bir yara veya solunum yolu yoluyla erişirse, ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.
Ciltte irin dolu apseler bulunabilir. Enfeksiyon bölgesinde ağrı, şişme ve kızarıklık yaygındır. Staph enfeksiyonu kanda ise semptomlar ateş, titreme ve düşük tansiyon olabilir. Staphylococcus birçok farklı enfeksiyon türüne neden olur. Cildin kabuklanması veya cilt katmanlarının enfeksiyonu gibi yüzeysel cilt enfeksiyonları en yaygın olanlarıdır. Emziren kadınlar, bakterileri annenin sütüne bırakabilen mastitis adı verilen memenin staph enfeksiyonuna yakalanabilir. Akciğerlerdeki staph bakterileri hastalığa neden olabilir. Staph enfeksiyonu kemiğe girdiğinde de hastalığa sebep olur.
Kandaki staph enfeksiyonu da kalp veya kalp kapakçıklarına bulaşabilir. Staph enfeksiyonu kan dolaşımına girerse, diğer organlara yayılabilir ve ciddi ve hayatı tehdit eden enfeksiyonlara neden olabilir. Staph enfeksiyonundan meydana gelebilecek Sepsis, hızla ölüme yol açabilen çoklu organ yetmezliğine yol açabilir.

Staph Enfeksiyonları Nasıl Teşhis Edilir?
Bir doktor, cildi muayene ederek cilt enfeksiyonu tanısı koyabilir. Staph bakterileri tespit edildikten sonra, doğru antibiyotiği seçmek için duyarlılık testi yapılabilir.
Staph Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?
Staph enfeksiyonlarının tedavisi, enfeksiyonun konumuna ve şiddetine bağlıdır. Küçük cilt enfeksiyonları topikal antibiyotik merhemlerle veya oral antibiyotiklerle tedavi edilebilir.Cildin geniş bölgelerinde, diğer vücut organlarında veya kan dolaşımında daha ciddi enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir.

Staph enfeksiyonu neredeyse her insanın burnunda bulunan stafilokok adlı bakteriden kaynaklanır.Fakat çoğu insanda olmasına rağmen hiçbir zaman gelişmez.Bu bakteri çoğu zaman herhangi bir enfeksiyona neden olmaz.

  • Bu enfeksiyon türünün gerçekleşebilmesi için bu bakterilerin insan vücuduna girmesi gerekir.Girdiği durumlarda kalp, akciğer gibi organları etkileyerek ölümcül risk taşıyabilir.Eskiden de görülen bu enfeksiyon türü günümüzde daha da ölümcül bir hale gelmiştir.

  • Bunun sebebi bu bakterilerin var olan antibiyotiklere karşı direnç kazanmış olması ve tepki vermemesidir. ( bkz. Konjugasyon )
    Bu bakteriler kişiden kişiye geçebilir. ( örn. Yastık, yorgan )