Su bölümü çizgisi nedir? Su bölümü çizgisi nasıl oluşur?

Su bölümü çizgisi nedir? Su bölümü çizgisi nasıl oluşur? Su bölümü çizgisi nerelerden geçer?

Su bölümü çizgisi, komşu olan iki akarsuyun beslenme teknelerini ayıran çizgiye denir. Yani kısaca iki akarsu havzasını birbirinden ayıran doğal bir sınır olmasıdır. Su bölümü çizgisi, genellikle dağların dorukları ile sırtlardan geçerler. Su bölümü çizgilerinin yerleri sabit olamazlar ve bu çizgiler zamanla değişkenlik gösterirler. Bu çizgi meydana gelirken iki akarsu arasında su kapma olayı meydana gelir. Bu olay gerçekleşirken sert bir dönüş meydana gelir ve akarsu dirseği yani kapma dirseği olayı meydana gelir.

Zamanla değişkenlik gösterip sabit olmayan derelerin birleşme yerine denir. Bu çizgi meydana gelirken iki akarsu arasında çizgi oluşur.

Yer şekilleri dünya üzerindeki coğrafyaya bağlı olarak değişim göstermektedir bu değişim coğrafyası içerisinde daha üzerindeki ve vadilerdeki bazı Yamaç bölgelerde su bölüm çizgileri oluşmaktadır bu su bölüm çizgilerinin oluşma nedenleri Burada bulunan yüzeysel şekiller ve kayıt yapısından kaynaklanmaktadır akarsuyun ilk aşamada çıkış noktasından kaynaklanan su bölüm çizgileri genellikle akarsuların farklı noktalarda birbirlerine bir dirsek şeklinde bağlanmaları ile gerçekleşmektedir bu alivyon taşıma işleminde akarsuların kendilerine oluşturmuş oldukları Vali İçerisi veya Vadi sırtlarında attıkları yönünün tersine doğru olan ve bazı noktalarda Bir vadi içerisinde birleştikleri bölümlerin birbirine yakın olması yani birbirine teğet bir şekilde ilerlemesi sonucunda su bölümü çizgileri meydana gelmektedir ve çizgiler bir noktada birbiriyle birleşerek tek bir vadi içerisinde akmaya devam eder.

İki bolum olarak akarsu havzalarinin birbirinden ayiran sinira denilmektedir.

Akarsuları birbirinden ayıran doğal sınıra su bölümü çizgisi denir.