Su kristalleri deneyi nedir?

Su kristalleri deneyi nedir? Su kristalleri deneyini kim yapmıştır?

Japon bilim insanı Masaru Emoto, su kristalleri üzerine yıllar önce bir deney yapmış.

">

Bunula ilgili şöyle bir şey duymuştum: Su donarken ortama farklı tarzda müzikler dinletiliyor ve suyun donarken ki şekillerini gözlemliyorlardı.

image">image

Duyguların Suya Tesiri: Su Kristalleri Deneyi

Su kristalleri deneyi, adını bu deney ile duyurmuş Masaru Emoto isimli bir Japon tarafından gerçekleştirilmiş ve duyguların suyun yapısına etki ettiğini iddia eden bir çalışmadır. Emoto, farklı kaplar içerisindeki sulara önce güzel sözler söylemiş, klasik müzik gibi güzel müzikler dinletmiş ve pozitif enerjilere maruz bıraktığı suyu bir anda dondurmuştur. Dondurulan su mikroskobik ortamda incelendiğinde ortaya kar tanelerine benzeyen güzel şekilli kristaller ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise kötü sözler söyleyip metalik rock gibi müzikler dinleterek negatif enerjilere maruz bıraktığı suya aynı işlemi uygulamış ve ortaya bozuk şekilli çirkin su kristalleri çıkmıştır. Masaru Emoto bu deneyinde insan duygularının su üzerindeki tesirini göstermek istemiş. Aslında şamanizm, paganizm gibi eski inançlarda ve spritüalist dünyada suyun gücü de suyun insan enerjisinden pozitif ya da negatif yönde etkilendiği de kabul gören bir fenomendir. Emoto her ne kadar bu görüşü bilimsel olarak kanıtlamak istemiş ve adına deney demiş olsa da bu çalışma, bilimsel bir gerçeklik taşımamaktadır. Çünkü bilime uygun şekilde kontrollü ortamda yapılmamış; suyun yapısı, ortam sıcaklığı, nem oranı, fotoğrafların öznel düşünceyle çekilmesi gibi bağımlı ve bağımsız değişkenler objektif verilerle kaydedilmemiştir. image">image
Masaru Emoto da doktor ünvanı taşısa da bilim insanı değildir. Hindistan’da, uluslararası geçerliliği kabul edilmeyen bir üniversiteden diploma almıştır. Bilimsel olarak kabul görmese de Emoto bu deneyi sayesinde ‘şifalı su’ olarak sattığı sulardan ve kitaplardan yüklü paralar kazanmış ve ün yapmıştır.