Suda nefesimizi nasıl uzun tutabiliriz?

Suda nefesimizi nasıl uzun tutabiliriz?

Yüzme kursunda öğrenmiştim bunu suyun içindeyken derin nefes aldıktan sonra duvara tutunarak veya bir şeye tutunarak aşağı doğru kafanızı suyun içine sokup burnunuz ve ağzınız ile nefesinizi dışarı vererek ve bunu sürekli olarak yaparak nefesinizi uzun tutabilirsiniz.

Yüzme kursuna giderken burnumuzun alacağı derinlikte nefesimizi tutarak suya kafamızı sokuyorduk .Ve sonra nefesimiz bitti zaman burnumuzdan baloncuklar çıkartıyoduk.Bu sayede daha hızlı bir sürede suda kalabiliyoduk.

Öncelikle evde bir leğene su doldurup burnumuz ve ağzımızı suya sokarak krona metre açarak dayanıklılığımızı ölçeriz.Sonra bunu spor gibi gün içinde sürekli yaparak zamanı artırmamız pek tabii mümkün ben bu yolla 1 dk olan gücümü 3 seviyelerine çıkardığımı biliyorum.Unutmadan denerken dikkatli olun çok zorlamayın sürekli tekrar ile ciğer daha da alışıyor ilaveten sigara gibi şeyler içmeyin ciğerleri daraltıyor.

zamanla uzun süre nefes tutma yeteneğiniz zamanla gelişecektir . ilk suya daldığınızda saniye tutun . örneğin 10 saniye tuttuysanız bunu 13 saniye kadar çıkartmayı deneyin . suya dalmadan önce burnunuzdan derince bir nefes alın .

Sigara ve alkol kullanmayın, boş zamanlarinizda bol bol nefes egzersizleri yapın.

Bunu profesyonel kişilere danışarak yapmakta fayda var diye düşünüyorum, keza yüzme bilen kişilerin suda boğulduklarını düşününce suda nefes tutmak riskli diye düşünüyorum.

Aslında internette çok fazla bilgi var fakat bariz bir şekilde kanıtını istiyorsan nefes almak bu konunun en önemli yeri bir çocuk yeni doğdugundan bir kaç yaşına kadar diyaframıyla nefes alıp verir. Peki diyaframla nefes aldığını nasıl farkedersin eğer sadece karnın büzüşüp büyüyorsa diyaflaramla alıyorsundur gelelim konuya. İlk olarak bir dakika boyunca derin nefes alıp vermen gerek bir dakikadan sonra bütün nefesini ilk önce diyaframa çekip şiştikten sonra akciğerlere çekip en sonunda soluk borusu ve ağzına kadar nefesini içine çek. Bariz bir süre artışı görüceksin eğer aynı oluyorsa tekrar tekrar dene birşeyleri yanlış yapıyorsundur.

Bunun için Akciğere ihtiyaç duyarız ve bu kondisyon ile alakalıdır. Günlük düzenli bir koşu veya günlük düzenli bir süre zarfı belirleyerek dalışlar yaparak kondisyonumuzu arttırabiliriz ve buda süremizi uzatabilir.

uzun egzersizler yaparak ve çok yüzmekle alakalı .

Nefesimizi uzu tutmanın yolu diyaframdan nefes alarak ve gözümüzü kapatarak konsantre olarak aynı yoka veya meditasyon yapıyormuşuz gibi hiç bir şey düşünmeden nefesimiz çok iyi bir şekilde kontrol ederek daha uzun bir süre tutabilmiş oluruz.