Sükût ikrardan gelir atasözünün anlamı nedir?

Sükût ikrardan gelir atasözünün anlamı nedir?

Bir durum karşısında sessiz kalmak onun kabul edildiği anlamına gelir anlamında kullanılan bir sözdür.

Sükût ikrardan gelir atasözünün anlamı;

 • Üstüne atılan herhangi bir suçun karşısında susmak o suçu kabul etmek demektir. Örneğin; bir olay olmuş ve herkes onu suçluyor, hiçbir şekilde sesini çıkarmıyor, cevap vermiyor, yapılan suçlamalara karşı itiraz ve etmiyor, sadece susmayı tercih ediyor , hal Böyle olunca da o suçu yapmamış olsa bile sustuğu için herkes onun suçlu olduğuna inanıyor.
 • Başına bir iş gelen kişi, sessiz kalarak olan olayı kabullendiği anlamına gelen bir sözdür.

  Sükût ikrandan gelir atasözünün anlamı:

  ">

  Bir kimse kendisi hakkında bir suçlama ve yargılamalar karşısında sessiz kalıp hiçbir şekilde jest ve mimikleri ile bile cevap vermiyorsa bu suçlamaları onaylamış sayılır. Çünkü susmak, sessiz kalmak bir kabul ediştir. Suçlamaları kabul etmediğinde insan susmaz ve karşısındakine cevaplar verir,kendini savunur anlamında kullanılmaktadır.

  Size yöneltilen bir soru ya da bir yargı karşısında sessiz kalıp cevap vermiyorsanız bu denilen şeyi kabul etmektedir anlamına geliyor .

  Bu atasözü bence günümüze uyarlı değil, sorgu ya da yargı karşısında itaf edilen soru karşısında susmak eylemi neden kabullendiğim anlamına gelsin ki? Avukatımı istiyorum :slight_smile: