Süpersonik uçaklar neden kullanımda değil?

1960’lı yıllarda bütün uçaklar süpersonik olacak denirken bir anda geniş gövdeli uçaklara geçildi ve 2003 yılına kadar süpersonik uçaklar artık uçmamaya başladı.Sizce herşeyin değişmesinde ki en önemli sebep nedir?Her şey çok iyi giderken neden süpersonik yolcu uçakları artık uçmamaya başladı?Görüşlerinizi paylaşınız.

Buna şöyle bir örnek vermek istiyorum. Ampul ilk çıltığında paylama sorunu olmayan bir üründü, yani bir ampul ömür boyu kullanılabilirdi ama sonradan kapitalist sistemden dolayı aşırı hassaslaştırılıp sürekli alınması gereken bir ürün haline geldi. Yani dediğimiz gibi süpersonik uçaklar olsaydı şuan daha iyisi yapılmaya uğraşılmayacak ve bu sebeple de hali hazırda olan deneme yanılma yöntemleri olmayacaktı yani dolaylı olarak bir sürü etken olacaktı.

Ozdere55 in dedigi gibi kapitalist sistem yüzünden daha uzun sureli gidecegi icin para gelmicegi icin bunlar

çünkü süpersonik uçaklar seri üretimde değiller. başka bir neden ise bu uçakların uluslararası standartlara uymaması nedeni ile bu gibi problemlere yol açabiliyor. bir arabanın tasarımını değiştirdiğimizde bile o arabanın seri üretimi haline gelebilmesi için birçok uluslararası testten geçiyor.

Yukarıda verilen ampul örneği ile aynı mantık. Nerede ise her üründe endüstriyel eskitme yapılmaktadır. Maksat açgözlü olan kapitalist sistemi doyurmaktır.

O tür uçaklar standartlara uygun yapılmıyor. Amaçları aç gözlülük.üretime geçmesi için birsürü testten geçmeli.

Yolcu taşımaya ve hava yollarına uygun uçaklar değildir o yüzden kullanılmıyor

O zamanlarda süpersonik yolcu uçakları yeni geliştirilmişti ve teknolojinin gitgide gelişmesiyle gelecekte iyice yaygınlaşacağı düşünülüyordu. Ancak o dönemde bunun olması mümkün değildi çünkü inanılmaz maliyetli. Süpersonik yolcu uçakları çok uzun mesafeleri çok kısa zamanda kat edebiliyordu ancak bu lüks uçakları ancak zenginler kullanabiliyordu. Bu maliyet hiç düşmedi.

İkinci neden, meşhur süpersonik yolcu uçağı Concorde’un karıştığı kazalardır. Art arda yaşanan kanlı kazalar ve son olarak bir hava gösterisinde Concorde’un yere çakılması süpersonik yolcu uçaklarının fişinin çekilmesine sebep oldu.

Günümüzde süpersonik yolcu uçaklarının hizmette olmamasının nedenleri maliyet ve güvenlik sorunlarıdır.