Supplement nedir? Kaç çeşit supplement bulunmaktadır?

Supplement nedir?

Kaç çeşit supplement bulunmaktadır?

Supplement Sporcular Hazirlanmış Gida Yemek Demekdir.

Supplement protein tozu demektir. Sporcular tarafından protein almak için kullanılır. Açıkçası o kadar sağlıklı olduğu söylenemez. 4 çeşittir.

8 farklı ülke kazanmıştıt
Uruguay , İtalya , Almanya ( Batı Almanya ve günümüzdeki Almanya olarak ) , İspanya , Brezilya , İngiltere , Arjantin , Fransa

Hap,tablet,kapsül,veya ilaç olarak alınan vücuda doğal olarak alınamayan besinlerin bu yollarla vücuda alınmasına denir. Türkçesi gıda veya besin takviyesidir. Çok büyük oranda kullanımı vardır. 7 veya 8 çeşidi bulunur.

Türkiye’de büyük bir önyargı ile bakılır.Oldukça fazla çeşidi vardır ama en bilinenleri Whey,Creatine,BCAA,Glutamine ve benzerleridir.

Diyet, spor aktivitelerinde gıda takviyesi olaarak kullaılan gıda takviyelerine verilen isimlerdir. Toz, sıvı, katı, tablet formunda olan çeşitleri vardır. Aminoasitler, proten takviyeleri, kreatinler, peynir altı sıvısı veya tozu şeklinde çeşitleri vardır.

Sözde vücut çalışanlarının kas yapması için alacağı ek gıda ama youtube de veya sosyal mecrada ege fitnıs izlediysen bunlarının öneminin olmadığını anlayacaksın. Supplement kas yapmaya yardımcı oluyor (SÖZDE) supplement yapan firmalardan destek alan bazı insanlar yüzünden bu kadar ilgi görüyor :frowning:

Bildiğim kadarıyla genelde vücut kas kütlesini artırmak ve daha hacimli bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin kullandığı ek gıda destekleyici sıvı ve toz besinler.Creatin kullanarak güç arttırıp kaldırdığın ağırlığı yükseltmek için kullandıklarını biliyorum.

Vücudumuza kapsül, hap ya da başka bir şekilde vitamin alınmasına denmektedir.

Supplement’ler kısaca ve direk bir şekilde besin takviyesi demektir. İçerindeki ürünlerin çoğu normal besinlerle alınabilen ama düzenli alınması zor ve aşırı çeşitlilik gerektirdiği için supplement şeklinde alınarak kullanılması hayatımızı kolaylaştırmak içindir. Günümüzde yüzlerde supplement bulunmaktadır. Sadece protein tozu olarak değerlendirmek doğru değildir. Aldığımız C vitamini, OMG 3 balık hapında tutun protein tozundan, bcaa’ya kadar kullanılan tüm besin, vitamin ve mineral takviyesi yani supplement olarak geçer.

suplement ek besin demektir yediğimiz besinlerle alamadığımız besin değerlerini suplement yoluyla alabiliriz toz hap şeklinde olabilir bunlar.
whey,izole,kazein protein tozları vardır. bunun yanında bcaa, creatin, arjinin , glutamin, b12 , d vitamini, alphamen, aminoasit, gainer, zma, glukozamin, cla, beta alanin bunlar gibi bir kaç tane daha var.

benden size tavsiye böyle yan destekleyicileri kullanmayın doğal olun doğal yaşayın insanın doğasında doğallık vardır.

9 yada 10 tane supplement vardır supplement insanların günlük yemeklerinden alamadı besini hap yolu veya toz şeklinde su ile karıştırılarak vücuda alınır

Supplement’ler gıda takviyeleri destekleyici takviyeler olarak çevirilebilir. Bir çok çeşidi vardır en bilindik olanları Whey,bcaa,kreatin,l-carnitin’dir

Supplementler konusunda unutulmaması gereken belki de en önemli sey bunun bir ilaç olmamasıdır.Onun için çok tüketirsem zararlımı veya nasıl kullanmalıyım diye bir algı oluşması mümkün değildir türüne göre tüketebilir korkmadan tavsiye edebilirsiniz araştırmalarım sonucu zararının olmayışını gördüm… Bu arada HERŞEYİN FAZLASI ZARARLIDIR. tesekkür ederim.

Çeşit türü bakımından oldukça fazlalık göstermektedir ve vücudun gerekli olan karbonhidrat ve protein bakımından destek verir.

protein tozu; sporcular için en iyi kas onarıcı diye biliriz
Probiyotikler: bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir en iyi probiyotik peynir suyu ve yoğur ola bilir
BCCA Bedenimizin üretemediği lösin, izolösin ve valin amino asitlerinin salımını artır
kreytin
OMG3
YAĞ YAKICI OLANLARI VAR
MÜMKÜN OLDUĞUNCA DOĞAL YOLLARDAN ALINIM YAPILMALI ÜST DÜZEY PERFORMANS SERGİLENMEDİ SÜRECE ALINMAMASI DAHA DOĞURU OLUR.

Supplement nedir?
Supplement sporcu besinidir…Sporculara göre hazırlanmış ek gıda takviyesidir.
En iyi supplement çeşitleri

  • Kreatin Güçe duyarlı spor yapanlar için kullanılabilir.
  • ZMA (Çinko ve Magnezyum) Metebolizmanın birçok faliyetinde rol alan minerallerdir.
  • Omega-3 Balık Yağı Antremanlarda vucudunuzun yenilenmesi için omega-3 olmazsa olmazıdır.
  • Probiyotik Supplementler Özellikle düzensiz bagırsağınız varsa,kesinlikle tavsiye ediliyor.
  • BCAA (Amino Asit) Antremanlardan alınan verimin yüksek düzeyde olmasını istiyorsanız kullanılabilir.
  • Protein Tozu Günlük protein ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır.
  • Bir çok çeşit Supplement vardir. Bunlardan en onemlileri protein, bcaa, kreatindir olmazsa olmaz denenler. Eğer kilo almak istiyorsanız Gainer kullanının ve yanında protein alırsanız ağırlıklı olarak büyürsünüz. Zayıflamak yada yağ yapmak istiyorsanız L carnitin ile birlikte kardiyo ve diyet uygulayın. Faydalarını göreceğinizi umuyorum