Suyun hayatımızdaki önemi nedir? Canlılar için neden önemlidir?

Su, canlı hayatı için olmazsa olmaz dediğimiz en önemli ögedir. Bu yüzden hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Hayvanlar ve bitkiler için de aynı şekilde en önemli yaşam kaynağı sudur. İnsanlar su olmadan yalnızca birkaç gün yaşayabilir. Fakat tam tersi durumda besin almadan haftalarca yaşamını sürdürebilir. Zaten yetişkin bir insanın vücudunda yarıdan fazla (ortalama %59 civarı) su bulunmaktadır. Beynin ise %75’i yani yaklaşık dörtte üçü sudan oluşur. Bu nedenle susuz kalmak bilinç kaybında ve bilişsel işlevlerde gerçekleşen bozuklukla birlikte konsantrasyonda da azalma meydana getiriyor. Vücutta da özellikle metabolizmanın dengelenmesi ve biyokimyasal reaksiyonların gerçekleşmesinde suyun önemli rolü bulunuyor. Suyun canlılar için faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücuda alınan besin maddelerinin sindirilmesi ve hücreler arası taşınmasında rol oynar.
 • Sindirim ile birlikte vücutta böbrek tarafından süzülen zararlı maddelerin taşınarak vücuttan dışarıya atılmasına da yardımcı olur.
 • Vücuttaki biyokimyasal olayların gerçekleşmesini ve canlının yaşamsal faaliyetini sürdürmesinde en önemli ögedir.
 • Sindirim sisteminin düzenli ve aktif olarak çalışmasına katkı sağlar.
 • Vücut ısısının düzenlenmesi ve korunmasında yardımcıdır.
 • Bitkiler için, suda erimiş maddelerin alınmasını ve taşınmasını sağlar. Bitkiler bu işlemi kökleri aracılığı ile gerçekleştirir. Gövdeden taşınan su, bitkinin yapraklarına kadar iletilir.
 • - Su altında yaşamını sürdüren canlılar ise suda çözünmüş oksijeni yine bünyesine alarak yaşamlarını sürdürürler.
 • Su, aynı zamanda eklemler arası sıvının korunması ve kayganlığın sağlanmasına da yardımcıdır.
 • Soluk alma ve soluk verme sırasında boğazdaki kuruluğu önleyerek yutkunmayı kolaylaştırır ve nefes alışverişinin daha rahat biçimde yapılmasını sağlar.
 • Böbrekler için de oldukça önemli bir sıvı olan su, böbreklerin bir düzen ve denge içinde çalışmasını sağlar. Vücuda yeterli oranda su alınmaması durumunda birçok hastalık baş gösterebilir.
 • Tüm bu yaşamsal faaliyetlerle birlikte su; cilt sağlığının korunması, kabızlığın önlenmesi, cildin nem dengesinin korunması, idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi, selülit oluşumunun önüne geçmesi bakımından da oldukça etkilidir.
 • Günlük Su Tüketimimiz Ne Kadar Olmalı?

  ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1563732573-435183-suuuuu.gif">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1563732573-435183-suuuuu.gif]

  Günlük en az 8 ila 10 bardak arası su içmek vücudun sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Yediğimiz besinler, tükettiğimiz meyve ve sebzeler ya da farklı içecekler ile de günlük su ihtiyacımızın büyük bir bölümünü sağlamaktayız. 1 su bardağı süt bile bünyesinde yaklaşık %90 oranında su içermektedir. Hatta kahve, soda ve çay gibi içeceklerle de su ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyoruz fark etmeden. Fakat şöyle ki içerisinde kafein bulunan kahve ve kola gibi içecekler su alımı ile birlikte daha fazla sıvı kaybetmemize de sebep olur. Çünkü bu sıvıların diüretik etkisi vardır ve gün içerisinde daha fazla idrara çıkarak daha fazla su kaybedersiniz. Yani bu durum size faydadan çok zarar sağlar.

  Su olmazsa yaşam olmaz hayat olmaz bence suyun insana hayvana bitkiye herşeye lazım ve faydası çok insan için bulaşığa çamaşıra kendi ihyiyacımıza susuzluğumuza temizliğimize her şeye lazım bence hayat durur su olmasa bir sucaklıyoruz su arıyoruz duş alıyoruz abdest alıyoruz su hep gerekli bir bitkiyede aynı şekil su vermezsen büyümez meyve vermez barınamaz kurur gider hayvan içinde aynı hayvan yemini yer su bekler hele ki sıcakta insanlar gibi onlarda susar su ihtiyacını karşılamak ister herşeyin ilacı herşeyin baştacı diyebilirim bir çiöek ekşyosun su dökmezsen kuruyor en basiti birkaç gün sulama ölüyor bahçene biber patlıcan domates sakata gibi sebze yetiştir sulama sana verim vermiyor su verirsen oda sana verim yapıyor meyve ağaçları da öyle susuz hayat düşünemiyrum Allah susuz bırakmasın eskiden insanlar su yokmuş toprakla abdest alıyormuş şuan çok şükür fazlasıyla suyumuz var Allah’a sonsuz şükürler olsun çamaşır a bulaşığa herşeye su gerekli temizliğe halıları yıkacan mesela bol su gerekir o yüzden suyun kıymetini bilelim şükür edelim camları silcen su gerekli herşeye su arabanı yıka su lazım bahçeye lazım köy yerinde daha gerekli yalnız israf etmeyelim boşa akıtmayalım kıymet bilelim