Sydney Parkinson kimdir? Hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?

Sydney Parkinson kimdir? Hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır? Eserleri nelerdir?

image">image

Sydney Parkinson (c. 1745 - 26 Ocak 1771) bir İskoç botanik illüstratör ve doğa tarihi sanatçısıydı. Avustralya, Yeni Zelanda ve Tahiti’yi ziyaret eden ilk Avrupalı ​​sanatçı oldu. [1] Parkinson, Yeni Zelanda’yı ziyaret eden ilk Quaker’dı . [2]

Parkinson tarafından istihdam edildi Joseph Banks onunla seyahat etmek James Cook için ilk seferine Pasifik , 1768 yılında [3] de HMS Endeavour . Parkinson , yolculuk sırasında Banks ve Daniel Solander tarafından toplanan yaklaşık bin bitki ve hayvan çizimi yaptı . [4] Zor şartlarda çalışmak, yüzlerce örnekle çevrili küçük bir kabinde yaşamak ve çalışmak zorundaydı. In Tahiti kendisinin çalıştığı olarak boya yedi sineklerin sürüleri tarafından olumsuz etkilenmiştir. O yolda denizde ölen Cape Town arasında dizanteri batı ucu kapalı Prens Adaları’nın en az sözleşmeli Java. Bankalar ödenmemiş maaşını kardeşine ödediler. [5]

Parkinson, Parkinson’un kuşu Procellaria parkinsoni’nin ortak ve bilimsel adıyla anılmaktadır . Çalışmasının büyük Florilegium’u sonunda 1988’de Alecto Historical Editions tarafından 35 ciltte yayınlandı ve o zamandan beri Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından dijitalleştirildi.


SYDNEY PARKİNSON (1745-1771)
İskoç botanikçi ve doğa tarihi sanatçısıdır.
Bitki resimlerini çizmesi ile ün kazanmıştır.
Bu sanatçı hakkında pek fazla bilgi bulamadım ama bir botanikçi ve doğa sanatçısı olarak tarihteki yerini koruyor. Resim eklemeyi öğrenemediğim için resimlerini yükleyemedim kusura bakmayın.

İskoçyalı doğa tarihçisi olan Sydney Parkinson aynı zamanda bitki ressamıydı.
Yeni Zelanda ve Avusturalyayı ziyaret eden Avrupanın ilk sanatçılarındandır ve aynı zamanda Yeni Zelandayı ilk ziyaret eden Quakerdi.

_Sydney_ _Parkinson_ _Kimdir?_

_Sydney_ _Parkinson,_ _1745_ _yılında_ _İskoçya'nın_ _Edinburgh_ _kentinde_ _dünyaya_ _gözlerini_ _açmıştır._ _Sydney_ _Parkinson_ _doğa_ _tarihi_ _sanatçısı_ _ve_ _İskoç_ _botanik_ _illüstratör_ _kimliği_ _ile_ _tanınmaktadır._ _Yeni_ _Zelanda,_ _Avustralya_ _ve_ _Tahiti'yi_ _ilk_ _ziyaret_ _eden_ _sanatçılar_ _arasında_ _Avrupalı_ _sanatçı_ _olup,_ _Yeni_ _Zelanda'yıda_ _ziyaret_ _eden_ _ilk_ _Quaker_ _olarak_ _bilinmektedir._ _Parkinson_ _ilk_ _Pasifik_ _sefer_ _seyahatini_ _arkadaşı_ _Josep_ _Banks,_ _Daniel_ _Solander_ _ve_ _James_ _Cook_ _ile_ _birlikte_ _yapmıştır._ _Sdyney_ _Parkinson,_ _yolculuk_ _esnasında_ _arkadaşı_ _James_ _Cook_ _ve_ _Daniel_ _Solander'le_ _birlikte_ _yaklaşık_ _bin_ _hayvan_ _ve_ _bitki_ _resimlerini_ _çizmiştirler._ _Parkinson_ _sefer_ _yolculuğunda_ _küçük_ _bir_ _kabin_ _içinde_ _ve_ _zor_ _şartlar_ _altında_ _çalışmıştır._ _Parkinson_ _Tahiti_ _seyahatinde_ _boya_ _ve_ _yedi_ _sineklerin_ _sürüleri_ _tarından_ _kötü_ _etkilenmiştir._ _Parkinson_ _o_ _deniz_ _seferinde_ _ölen_ _Cape_ _Town'a_ _üzülmüş_ _ve_ _Prens_ _Adaları'ndaki_ _sözleşmeli_ _olan_ _Java_ _Bankaların_ _ödenmemiş_ _maaşları_ _kardeşine_ _ödemişlerdir._ _Parkinson_ _kendi_ _kuşu_ _olan_ _Procellaria_ _parkinsoni_ _kuşunun_ _bilimsel_ _ve_ _ortak_ _çalışması_ _ile_ _adlandırılmıştır._ _Parkinson_ _1986_ _yılında_ _Avustralya_ _Post_ _tarafından_ _portresi_ _yayınlanan_ _bir_ _posta_ _pulu_ _ile_ _onurlandırılmıştır._ _Parkinson'un_ _çalısmaları_ _1988_ _yılında_ _Alecto_ _Historical_ _Editions_ _tarafından_ _derlenerek_ _35_ _cilt_ _halinde_ _yayınlanmıştır._ _Çalışmaları_ _yayınlandıktan_ _sonra_ _Londra'daki_ _Doğa_ _Tarihi_ _Müzesi_ _tarafından_ _dijitalleştirilmiştir._ _Sydney_ _Parkinson_ _26_ _Ocak_ _1771_ _yılında_ _Endonezya_ _Cakarta_ _kentinde_ _hayatını_ _kaybederek_ _hayata_ _gözlerini_ _yummuştur._![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1586914815-332684-images-1.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1586914815-332684-images-1.jpeg)

_Sydney_ _Parkinson'un_ _Bilinen_ _Başlıca_ _Eserleri_

  • _Flora_ _of_ _Tierra_ _del_ _Fuego_
  • _Account_ _of_ _the_ _Country,_ _Natives_ _&_ _Natural_ _Produce_ _of_ _New_ _Holland_
  • _A_ _Journal_ _of_ _a_ _Voyage_ _to_ _the_ _South_ _Seas,_ _in_ _His_ _Majesty's_ _Ship:_ _The_ _Endeavour_