Takı alışverişine gelin de gider mi? Adet nedir?

Düğünde erkek tarafının geline takacağı altını almak için gelin de altın alışverişine götürülür mü ?

Yani gelinde gider genelde ve gelin neyi beğenirse bütçelerine göre alınıyor.

Takı alışverişi bile başlı başına saçma geliyor bana. Kadının bir tür nesne olarak değerlendirilmesi ve değersizleşmesiyle sonuçlanıyor bu tür eylemler. Ancak takı alışverişi diye bir şey varsa ki bu geleneğin ortaya çıkmasında başka pozitif nedenler de var. Ancak sonuçta takıyı bir yatırım aracı olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu yüzden işçilik maliyeti minumum olan yatırım araçlarına yönlenilmelidir. Derdi gösteriş olanın da gitsin Eminönünden sahte gerçekçi imitasyonunu alsın.

Takı alışverişine gelin gider mi?

 • Çiftlerin evlenmeye karar verdikleri zaman kız tarafı damat tarafından belirli miktarda; altın bilezik kolye halep zincir Trabzon takımı gibi altınlar istenir. Fakat bu altınları almak; eğer daha önce damat tarafı damada hazırlık yapmış ise bunu gelin tarafına iletir. Daha önce altınlarımızı almışız, altın alışverişine çıkmıyoruz diye haber verilir. bu durumda zaten altında önceden alındığı için sadece gelin de beraber altına alışverişine çıkılır. Nişan yüzüğü, veya günlük takabileceği normal takılar alınır. daha önce damat tarafı altın hazırlığını yapmamış ise, gelinle beraber gidip gelinin beğendiği takıları almak zorunda kalırlar. Artık gelinin insafına kalmış. Gelin hangisini isterse hiçbir şekilde itiraz etmemeleri gerekir. Eğer itiraz edilirse de orada tartışma anlaşmazlık çıkar. Birçok yerde kişilerin ayrılma nedeni bile olur. özellikle Güneydoğu Anadolu tarafında oldukça yaygındır.
 • ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1622972915-530343-images-97.jpg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1622972915-530343-images-97.jpg)
 • Bildiğim kadarıyla gelinle gidilir gelin istediği takıları seçer ve erkek tarafı takıları alır.

  Gelin damat ve aile üyeleri gider hesaplarına hangileri uygunsa alınır ama genellikle erkek tarafına yuklerler masrafı bana göre yanlış bir davranış her iki taraf da bolusmelidir.

  Bu durum kişilerin gelenek ve göreneklerine göre değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak düğün takılarını seçmek için gelinde alışverişte olur. Çünkü ne takmak istiyorsa o alınır.

  Gelin gitmez , erkek tarafı gönlünden geçeni alır, doğrusu o dur.

  Gelin de gitmeli diye düşünüyorum . Takılar onun için alınıyor zaten onun gidip seçip beğenmesi gerekir.

  Takı alışverişi geleneklere göre farklılık göstersede çoğu yerde gelinde gider. Gelinin beğenisine ve bütçeye göre takı alışverişi tamamlanır.

  Bizim bu taraflarda (ege) elbette gider gelinler. Çünkü gelin takacak o takıyı. Fakat son yıllarda zaten gelinle sadece bir yüzük ve gerdanlık denilen özel bir yere giderken takacak takısını istediği gibi alıyor diğer takılar düğünden sonra bozdurulup ya ev alınıyor yada borç varsa oraya ödeme yapıldığı için gerisine pek karışmıyorlar. Satılırken değer kaybetmeyecek takılardan aldırıyorlar. Buda herkesin işine geliyor. Mantıklı olan o.

  Tabiki gider.Çünkü gelinin beğendiği ve ona uygun ölçülerde alınacağı İçin gitmesi gerekir.

  Bu durum biraz da gelenek ve göreneklerin uygulanması ile ilgili bir yerde gelin giderken başka yerde ayıp sayılabilir.

  Sonuçta gelin kullanacağı için onun da fikrini almak adına gelinde gelebilir .

  Yörelerin geleneklerine bağlı. Genelde gelin gidip beğendiğini seçer. Tabii bütçe ne ise ona göre beğenip alınır. Ama yörelere göre değişiklik gösterebilir.

  Adeti bilmem ama bence gitmemesi lazım damat mahçup olabilir