Takip edildiğini anlayan kişi ne yapmalıdır?

Tenha bir yolda takip edildiğini hisseden kişi ne yapmalıdır? Kendisini nasıl korur?

tenha bir yolda takip edildiğini anlarsınız yanınızda telefonunuz varsa hemen polisi aramalısınız etrafınıza bakıp seslenebileceğiniz biri varmı diye bakabilirsiniz

En yakın yerdeki bir market vb. yere girerek insanlara anlatmalı ve gerekiyorsa da yardım çağırmalıyız.

En yakın güvenlik birimine gidip durumu anlatmalı ve yardım istemelidir. Güvenlik birimi yoksa eğer kalabalık bir ortama girmelidir.

Polisi aramalıyız ya da eğer KADES uygulaması cep telefonumuzda varsa oradan yardım isteyebilriz.

Takip edildiğini anlayan kişi açık bir mağaza veya dükkan var ise derhal oraya girmeli ve hemen emniyet güçlerini aramalıdır. Ayrıca dükkândaki elemanlardan da yardım isteyebilir. Eğer dükkan filan yoksa mahalle sakinlerinden
yardım isteyebilir.

Direk polisi aramalı kendini takip eden insanlara izini kaybettirmeye çalışmalı .

İlk önce izini kaybettirmeye çalışmalı ,polis ekiplerine veya çevresindeki insanlara durumu bildimelidir.

Bence yanınızda çantanızda her zaman tehlikelere karşı biber gazı taşımalısınız. Takip edildiğinizi anladığınızda bağırır. Kaçın polisi arayın.

ortamda bir insan varsa onunla yurumelı yada mahelle bakkalı faln varsa onlara sıgınmalıdır yada gıdebılecegı en yakın ıslek caddeye cıkmalıdır gerekırse bagırın cıglık atın

Bence caktirmamali tabi iş ciddiyse yani tanımadığı biriyse güvenlik tedbiri almalı ama tanıdığı biriyse bırak takip etsin ya ne zarari var

Telefonda konuşup birisiyle buluşacakmış gibi yapmalıdır. ‘Tamam ben yaklaştım,görüşürüz 5 -10 dkya’ gibi ifadeler kullanmalıdır.

İlk önce güvenli yerlere doğru çaktırmadan devam ederim sonra polis ararım.

ben olsam telefonla konuşuyor gibi yapıp hızlanmaya çalışırdım ya da yanımda kendimi koruyabileceğim bir şey varsa temas kurmaya çalıştığı an kullanırdım (biber gazı gibi)

Takip edildiğini anlayan kişi öncelikle hemen telefonunu eline alıp en yakın polis merkezini arayıp yerini bildirmeli daha sonra kendini kaybettirmeye çalışmalı ve çantasında kesici alet varsa kendini korumak için eline almalıdir

Varsa market, bakkal gibi yerlere girip yardım istenmeli yoksa size yardım edebilecek kişiye konum atıp polisi aramalısınız.

Kalabalık ortamlara girmeli, ondan sonra yardım istemeli bu şekilde ancak iyi bir çözüm bulur.

Etrafınızda hiç bir şey yoksa hemen polisi aramalısınız.Fakat bir market,insan vs. varsa onların yanına gidip yardım isteyebilirsiniz.

kalabalık varsa o tarafa doğru gidersiniz yoksa birilerine bakının ama bunu fark ettirmeden yapmanız lazım ki takip eden atağa geçmesin . Telefonunun varlığı önemli ama onu doğru kullanmak daha önemli , emniyetin bu durumlar için yaptığı bir uygulama vardı sanırım fark ettirmeden onu kullanıp yardım çağırabilirsiniz .

Öncelikle etrafında kimse yoksa direkt kalabalık bir yere doğru gitmelidir. Daha sonra direkt polisi aramalıdır.