Talip Apaydın kimdir? Eserleri nelerdir?

Talip Apaydın kimdir? Eserleri nelerdir?

Hayatı hakkında bilgi veriniz.

1926 yılında Polatlı’da dünyaya gelmiş olup 28 Eylül 2014 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünde tamamlamıştır. Toplumcu yazarlarımızdan en önemlileri arasındadır. Toz duman içinde, Vatan dediler, Tütün Yorgunu, Köy enstitüsü yılları, Akan Sulara Karşı: Öğretmenlik Anıları, Dağdaki kaynak: bir çocuk romanı, Öykülerle Çizgiler, Define, Yarbükü, Yoz davar, Öykülerle çizgiler : “eski-yeni öykülerden bir seçki” yayımlanmış kitaplarıdır.

Talip Apaydın Kimdir?

">

• 1926 yılında Ankara'nın Polatlı ilçesinde dünyaya gelmiştir.
  • Beypazarı’nın Kapullu Köyü'nde ilkokul üçüncü sınıfa kadar eğitim görmüştür.
  • Yoksul köy çocukları için açılan parasız yatılı pansiyonlu okulda 4. ve 5. sınıf eğitimini tamamladı. Bu okul ise Ankara/Beypazarı bölgesinde yer alıyordu.
  • Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nde ve Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünde eğitim görerek başarılı bir şekilde tahsilini tamamladı.
  • Tabi yaşı gelmişti, evlilik kararı aldı o dönem. Evlendiği kişi ise Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’nden arkadaşı olan Halise Sarıkaya oldu.
  • Edebiyata yoğun ilgi duyan Talip Apaydın ilk olarak şiir yazdı. Sonrasında öykü ile devam etti. Başarılı sonuçlar alınca akabinde roman yazmaya başladı. Sonrasında çok sevilen edebiyatçılar arasına girdi.
  • Eserlerinde yoksulluğu, açlığı, zor şartları kaleme aldı. Kendisi zor şartlardan geçtiği için eserlerinde işlediği konular da hep bu yönde oldu.
  • 27 Eylül 2014 tarihinde Ankara ilimizde hayata veda ederek aramızdan ayrıldı.
  • Hikaye,roman yazarı ve şairdir. Polatlı’da doğmuştur. Çifteler köy ve Gazi eğitim enstitüsü müzik bölümünü bitirmiştir. İlk hikayelerini ve şiirlerini 1945-1946 yıllarında yayınlamıştır. İlk romanı sarı traktördür.
    Eserleri:
    Kökten Ankaralı
    Sıra Dışı Öyküler
    Öykülerle Çizgiler
    Susuzluk
    Kırsal Sancı

Polatlı’ya bağlı Ömerler Köyü’nde doğdu. İlk eğitimini Beypazarı’nda yaptı. Daha sonra Çifteler Köy Enstitüsü (1943) ve Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı.
    İlk şiir ve hikâyelerini Köy Enstitüleri Dergisi’nde yayınladı (1945-1946). 1948-1950 yılları arasında Yücel, Varlık, Edebiyat Dünyası, Fikirler, İmece, Yeni Ufuklar vs. gibi dergilerde çıkan hikâyelerinden sonra romancılığa başladı.
    Köy Edebiyatı akımının temsilcileri arasında yeraldı. İlk romanı Sarı Traktör ile tarımda makineleşme konusuna bir umut olarak yaklaştı. Yarbükü’nde ise köylüler arasında toprak ve su paylaşımı ile ilgili çekişmelerin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlattı.
    Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleri ve insan ilişkilerini tüm doğallığı ile yansıttı.
    Anı, oyun, çocuk edebiyatı türlerinde de eserler verdi.