Tallinn Tahliyesi nedir?

Tallinn Tahliyesi nedir?

image">image
Sovyet Tallinn Tahliyesi, Baltık Filosu‘nun bir bölümünün ve kentteki Kızıl Ordu birliklerinin 1941 Ağustos ayında Tallinn’den tahliyesi operasyonudur. Bazı kaynaklarda Tallinn Felaketi ya da Sovyet Dankörkü olarak bilinir.

image">image

_Tallinn Tahliyesi nedir?_

Tallinn Atılımı olarak da adlandırılan Tallinn Tahliyesi 27 Ağustos 1941‘de başladı. Amaç, Baltık filosunun ana kuvvetlerini ve 10. tüfek Kolordusunu Kronstadt’a tahliye etmekti. Büyük vatanseverlik Savaşı‘nın en trajik deniz bölümlerinden biriydi. 12.000’den fazla sivil de dahil olmak üzere 40.000‘den fazla insanla Tallinn’den ayrılan 225 savaş gemisinden sadece 163‘ü Kronstadt’a ulaştı. Kayıpların 15.000 ila 18.000 kişi arasında olduğu tahmin ediliyor. Ancak, Sovyet denizciler daha sonra Leningrad‘ın savunmasında yer alan savaş gemilerinin çoğunu kurtardı. Tallinn Baltık filosunun ana üssüne ev sahipliği yaptı. Ağustos ayının başlarında 1941, Nazi kuvvetleri Sovyet cephe savunmasını ihlal etti ve Tallinn yakınlarında konuşlandırılan Kızıl Ordu birimlerini Kuzey cephesinin ana güçlerinden ayırarak Finlandiya Körfezi’ne ulaştı. Tallinn'in tahliyesi, deniz tarihinin en üzücü olaylarından biri olarak anılmaktadır.

Baltık Filosu’nun bir bölümünün ve kentteki Kızıl Ordu birliklerinin 1941 Ağustos ayında Tallinn’den tahliyesi operasyonudur.