Tanrı mutlak iyi midir?

Tanrı mutlak iyi midir?

Bu çok fazla felsefik bir soru. Kesinlikle mutlak iyidir dersek o zaman mesela günahsız bir bebeğin neden acı çektiğini sorgulatıyor bu bana. Ama ilahi adalet diye de bir şey var. Kulun vermediği ceza bir şekilde suçluyu bulup ona yaşattıklarını da yaşatıyor. Her şeyin yeri ve zamanını beklendiğine inanıyorum ben. Sonuçta herşey iyiliğe ve doğruluğa çıkıyor bir şekilde.

Kesinlikle iyi diyemeyiz ama Allahın belirli bir adaletinin olduğunu ve zamanı geldiğinde bunun uygulanacak olduğunu söyleyebiliriz.

1 Beğeni

İyiliği de kötülüğü de yaratan Tanrıdır Kuran ayetlerinde adaletli iyi ve affedici oldğu kötülükten uzak durulmasını söyleyen bir Tanrı bence iyi birisi
Örneğin bir robot icat ettik ve bunu insanlara adadık bu robotu hep iyilik yapması için tasarladık ama niyeti kötü kişiler bu robotu kötülük yapması için kullandı bu nedenle kötü olan biz olmuyoruz eğer tasarladığımız robotu yapay zeka yani kendi kendine öğrenen şekilde tasarladığımız da iyiliği ve kötülüğü gösterdiğimiz de tercih hakkı onun olur robotun yaptığı kötülük bizi kötü yapmaz yani Tanrı mutlak iyidir

Hayır değildir.
Yarattığı canlıların acı çekmesini üstten izleyen birisi iyi olamaz.
Tanrı diyorsunuz da hangi tanrı?
Zeusundan tutun allahına kadar birsürü tanrı figürü vardır.
Kuranda geçene göre zaten allah adlı tanrı figüri kibirli ve küstahtır.
Bakara 65’e bakarsanız görebilirsiniz.

Bu soru ile ilgili Kuran-ı Kerim’i referans aldığımızda Nisa Suresi’nin 78. ayetinde iyiliğin de kötülüğün de Allah’tan geldiğinin belirtildiğini görmekteyiz. Fakat yine Nisa Suresi’nin 78. ayetinde " Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır, sana ne kötülük dokunursa kendindendir. Seni insanlara peygamber gönderdik…" yazmaktadır. Ayete göre Allah tarafından kötülüğe uğratılmayacak tek insanın sadece peygamber olduğundan söz edilmektedir.

Tanrı insanları kaderiyle yarattıysa eğer mutlak iyi değildir. Çünkü o zaman insanların tüm yaşamı zaten önceden belirlenmiş oluyor.İyi bir tanrı kendi nuktesinden yarattığı insanlara birçok kötü şeyi neden reva görür.Ölümler ve acıları neden çektirir?

Tanrı iyiliğin yanında kötülüğü de yarattı diye kötü olmuyor. Sadece iyiliği yaratsaydı şimdi iyiliğin ne olduğunu bile bilmiyor olurduk. Bir şey zıddıyla anlam kazanır. Kötülüğü görerek iyiliğin ne kadar yüce bir şey olduğunu anlıyoruz. İyiliği de kötülüğü de Tanrı (inancıma göre Allah) yarattığı için ona kendi yarattığı bir sıfatı koymak istemem. Ancak iyilikten yana olduğunu söyleyebilirim.

2 Beğeni

Tanrı mutlak hem iyiliği hem kötülüğü yaratmış Eğer kötülük olmasaydı insanlar iyiliğin kıymetini bilmezdi. Burada Allah herkese akıl zeka vermiş iyilik ve kötülük insanın tercihine bağlıdır.

2 Beğeni

Tanrı iyiliği ve kötülüğü yarattığı için yarattığı duyguların kendisinde olacağı anlamı taşımayabilir ya da taşıyabilir. Bunu bilmek Allahta aramızda ki bağa olan inançımızla ilgilidir. Şu şekilde örnek verebilirim. Bir telefon üreticisini düşün içine şifre kitidini koyar, galeriyi koyar, arama tuşunu icat eder, kamera gibi derin teknolojilerilere yer verir. Peki bunu üreten tasarlanan kişi bir şifreye sahip mi? Ya da bir arama tuşu var mı? Yoktur. Yani yarattığı icat ettiği şeyler o dünyada var olur. Kendisinde var ya da yok bilemeyiz. Fakat Allah affedicidir. Ya da şöyle düşünün çocuk ve anne içindeki sevgiyi, merhameti ancak bolca merhamet ve sevgi sahibi biri aktarabilir. Çok derin konudur. Öyle bşr iki cümleyle anlatılacak şeyler değildir.

2 Beğeni

Herkes Tanrı madem iyiyse neden dünya üzerinde kötülük var demiş, bu tamamen münazaralara konu olmuş bir tartışmadır. O zaman şöyle cevap vereyim; eğer kötülük olmasaydı iyiliğin değeri anlaşılır mıydı veya iyi diye bir şey var olabilir miydi? Bize doğrunun ve yanlışın ne olduğunu kur’an-ı Kerim’de belirtti ve hangisini seçeceğimize de biz karar veriyoruz kötülükleri ortaya çıkaran insanların davranışlarıdır.

3 Beğeni