Tas kebabı nedir? Nasıl yapılır?

Tas kebabı nedir? Nasıl yapılır? Hangi yöreye aittir?

Tas kebabı tasın içine dolurulan etin etrafına pirinç veya bulgur koyulması ve pişen etin suyuyla bunlarında pişmesi ile yapılan bir yemektir.

Osmanlı mutfak kültüründen gelen et yemeklerindendir. Adını bakır bir tas yardımıyla pişirildiğinden dolayı alır… İçindekiler kuzu eti,ince kıyılmış soğan, tuz, biber, tarçın, kakule, anason, nane ve maydanozdur.

_TAS KEBABI NEDİR VE HANGİ YÖREYE AİTTİR?_

Tas kebabı osmanlı mutfağında gelen hala yapılmaya devam eden bir yemek çeşididir.Tas kebabı günümüzde yoğunluklu olarak doğu bölgesinde yapılmaktadır.

image">image

TAS KEBABI YAPMAK İÇİN GEREKEN MALZEMELER

1 kilo kuşbaşı et ister dana ister koyun isteğe bağlı
1 yemek kaşığı sıvı yağ
2 yemek kasşığı tereyağ
1 tane kuru soğan
1 yemek kasşığı un
1 tatlı kaşığı domates salçası
3 diş sarımsak
2 adet patates
1 adet havuç
karabiber
tuz

_TAS KEBABI NASIL YAPILIR?_

İlk olarak kuşbaşı seklinde doğranmış koyun yada dana etini tereyağ ve sıvı yağda suyunu salıncaya kadar kavurun.Soğanı ve sarımsağı güzelce doğradıktan sonra etlerin üstüne ilave edin. Soğan ve sarımsağı ekledikten sonra kavurmaya devam edin ve üstüne un ve salçayı ilave edip karıştırın. Ardından kendi ayarınızda tuz ve karabibier ekleyin Daha sonra patatesleri ve havuçları küp küp doğrayıp tencerenin içinie koyun ve içine 3 su bardağı sıcak su koyup pişirmeye deavm edin. Kapağı kapalı bir şekilde 30 dakika pişirin. Ve dilediğiniz gibi servis edin. Afiyet Olsun.

">

@Mecazi_bey

Tas Kebabı (Lokanta Usulü ) Tarifi İçin Malzemeler
500 gram kuşbaşı et
1 adet soğan
2 adet domates
3 adet sivri biber
3 adet patates
1 yemek kaşığı salça
2 diş sarımsak
2, 5 su bardağı sıcak su
Karabiber, kırmızı toz biber, tuz, sıvı yağ
Patatesleri kızartmak için:
sıvıyağ
Tas Kebabı (Lokanta Usulü ) Tarifi Nasıl Yapılır?
Not Ekle
Tarifi Yazdır
İslam dininde önemli günlerden Kurban Bayramına çok az bir süre kaldı. Büyük küçük herkesin coşkuyla beklediği Kurban Bayramında kesilen Kurban etlerinden neler yapabiliriz Tabi ki tas kebabı eti lokum gibi tam lokanta usulü bir yemek oluyor. Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin.
İslam aleminin de şimdiden bayramı mübârek olsun.
Tas Kebabı için ;

Kuşbaşı etlerini büyükse kuşbaşı olarak doğrayın. 4 yemek kaşığı sıvı yağ ile birlikte düdüklü tencerede su koymadan havası çıktıktan sonra 15 dakika pişirin.
Etler suyunu bırakıp çekene kadar pişmiş olacak.
Diğer tarafta soğanı ve biberleri yemeklik doğrayıp sıvı yağda kavurun doğranmış sarımsak ve domatesleri de ekleyip iyice kavurun.
Salçasını ekleyin kırmızı toz biber, karabiber ve tuzunu da ekleyip sıcak su ilave edin.
Kaynayan salçalı suyun içine pişen etleri ekleyip 10 dakika daha bu şekilde pişirin.
Eğer suyu az olursa ilave edebilirsiniz.
Patatesleri küp küp doğrayıp kızartın.
Servis tabağına pişmiş sulu etten koyup üzerine kızartılmış patates koyup karıştırarak servis yapın.
AFİYET OLSUN

Tas kebap veya tas kebabı, Türk mutfağında yer alan etli bir sulu yemektir.

Malzemeler
750 gr kuşbaşı doğranmış dana eti
1 adet büyük boy kuru soğan
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sıvı yağ
2 diş sarımsak
4-5 adet yeşil sivri biber
1 adet küçük boy kırmızı etli biber
1 yemek kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 adet orta boy kabukları soyulmuş küp doğranmış domates veya 2 yemek kaşığı domates püresi
Tuz, kimyon, karabiber
Arzuya bağlı kekik

yapılışı

• 1. adım: Etleri yıkayıp suyunu iyice süzün.
  • 2. adım: 1 yemek kaşığı tereyağı derin bir tencerede eritin Üzerine küçük kuş başı etleri ilave edip etler suyunu salıp çekene kadar soteleyin.
  • 3. adım: Suyunu çeken eti 1 2 dakika kavurun Etlerin üzerine çıkacak şekilde sıcak su ilave edip etler hafif yumuşayana kadar pişirin. Diğer yandan küçük tavaya kalan tereyağı ve sıvı yağı ilave edip küçük küp doğranmış sarımsak soğanları kısık ateşte soğanlar şeffaf renk alıp hafif renk değiştirene kadar soteleyin.
  • 4. adım: Üzerine doğranmış kırmızı ve yeşil biberleri ilave edip biberler hafif diri kalacak şekilde soteleyin. Üzerine salça ve küp doğranmış domatesleri ilave edin. 1 2 dakika daha soteleyin Hafif yumuşayan etlerin üzerine ilave edin.
  • 5. adım: Tuz kimyon ve karabiber ekleyip etler yumuşayana kadar pişirin.
  • 6. adım: Yumuşacık lezzetli tas kebabını 10 15 dakika dinlendirip sıcak olarak servis edin. Kekik kullanacaksınız ocağı kapattıktan sonra ilave ediniz.
  • Püf noktası: Lezzetli yumuşacık etli tas kebabı yapmak istiyorsanız dana antrikot tercih ediniz.