Taşıtlarda 'Dsg' nedir?

Taşıtlarda ‘Dsg’ nedir ? Hangi tip araçlarda görülür çalışma sistemini açıklayınız ?

Otomatik vitesli ve yarı otomatik arabalarda bulunan şanzuman çeşitidir.

Dsg, otomatik şanzımandır, Alman grubu araçlarda sık görülür, örnek olarak Audi, Skoda, Volkswagen’de görülür. Çalışma şekli, yarı otomatik, tam otomatik ve triptonik olmak üzere üç şekilde çalışır. Beş ileri, altı ileri, yedi ileri ve sekiz ileri olarak geliştirilmiştir.

DSG, “Direct Shift Gearbox” kelimelerinin baş harflerini alan, doğrudan vitesli şanzıman olarak tanımlayabileceğimiz şanzımandır. Daha fazla güç sağlamanın yanı sıra sürücüye kontrolü de daha iyi sağlayarak yeni nesil araçlarda tercih edilen bir şanzıman haline gelmiştir. Tarihi 20 yıl öncesine dayanır ama yaygınlaşması daha yenidir.

DSG açılımı Direct Shif Gearbox’dur. Çift kavramalı şanzıman olarak tanımlanır. Otomatik vitesli araçlarda sık sık yaşanan bir problem olan vites geçişinin yavaş olması aracın performansını olumsuz etkiler ve bu yüzden gereksiz gaza yüklenme yüzünden de yakıt tüketimi gereksiz artış gösterir. Bu problemi ortadan kaldırmak için ise DSG geliştirmiştir. DSG sayesinde vites geçişinin daha hızlı olması sağlanmıştır. Ayrıca DSG ilk kez Volkswagen tarafından araçlarda kullanılmıştır.