Tavuğun bozulduğu nasıl anlaşılır?

">

Özellikle renginde morarma olan tavuklar bozulmuş veya bozulmaya başlamış tavuklardır ve bu tür tavukların tüketilmesi tehlikelidir.

Tavuğun bozulduğunu anlamak için kokusunda,renginden ve tavukta yapışkan bir Doku varsa, tavuk bozulmaya başlamış Demektir.

Tavuk etleri genelde tüketim tarihleri 10 gün için sınırlıdır. Ambalajı açık olan tavuklar buzdolabında fazla bekletilirse kokmaya ve rengi solmaya başlar.

Tavuk eti ülkemizde kırmızı et oranla daha fazla tüketilmektedir bunun sebebi tavuk eti kırmızı etten daha ucuzdur Bir tavuğun bozulduğunu anlamak için birçok faktör vardır bunların başında ilk olarak gözle görülebilen tavuğun rengi değişmesi morarma veya kararma gibi durumlardır bunun yanında tavuğun kokusundaki değişiklik de onun bozulduğunu göstermektedir.

Tavuk eti bozulmaya başladığında kötü bir kokusu oluyor, etin üzeri yapışkanımsı oluyor.En çabuk bozulan tavuk eti olduğu için çok dikkat etmeliyiz. Bir kaç kere marketten eve gelince aldığımız tavuğun bozuk olduğunu görmüştük. Özellikle indirim yapılmışsa dikkatli olmakta fayda var.

Tavuk eğer bozulmuş ise, öncelikle pis bir koku yayar, bu tavuğun bozulduğunu anlamanın en kısa yoludur, ayrıca tavuğun rengi ve etinin kıvamı da bozulup bozulmadığının anlaşılmasını sağlar, mesela tavuk bozulmuş ise, eti cıvık olur yani yumuşak olur ve rengi de soluktur.

Tavuk etinin bozulup bozulmadığını anlamak için kokusunu rengini tadını ve şeklini kontrol ederek anlaşılır.

kokusu ağırsa va rengi çok bozuksa zehirlenebilirsiniz dikkat edin .

Tavuğun bozulmasının diş görüntüye oldukça etkisi vardır. Rengi ve kokusu ile tavuğun bozulduğu kolayca anlaşılabilir.

Bozulan tavuklar genelde morarmaya başlar ya da yapışkan ve akan bir sıvı görülmeye başlar. Hatta bozulan tavuklar kokuşmaya başlar.

Rengi morarmış olur ve kokusu olur

Tavuğun bozulduğunu kokusundan anlayabilirsiniz. Yoğun bir koku hissedersiniz. Hem tat olarak hemde koku olarak anlarsınız özellikle çok beklediğinde veya dolapta olmayıp dışarıda bekletildiğinde ve sıcak havalarda daha çabuk bozulduğunu görebilirsiniz.