Teneşir nedir? "Kırkından sonra azanı teneşir paklar" sözünün anlamı nedir?

Teneşir nedir? “Kırkından sonra azanı teneşir paklar” sözünün anlamı nedir?

Üzerinde cesetin yıkandığı yatak gibi tahta diye biliyorum.

kirkindan sonra ahlakları ve terbiyeleri düzelmeyen insanların bir daha duzelemeyecegini doğrulayan atasözü. insan gençken neyse ama yaşlandıkça olgunlaşması gerekir. tenesir derken ölse de düzelmez böyle insanlar anlamında kullanilmis

Teneşir kişi öldükten sonra yıkadıkları yerdir belirli bir yaştan sonra ahlaksızlık yapanlar ölmeyi hakediyor demektir

Ölen kişiler tenesir denilen yerde yıkanır. 40ından sonra terbiyesizlik ahlaksizlik yapani mezar yani ölüm temizler anlamında

Cesedin yıkandığı yer diye biliyorum ben de. Yani belli bir yaştan sonra pislik yapan anca ölünce düzelir demek istiyor bence o laf.

Bir insanın geç yaşlarda eşinden başka insanlarda cinsellik istemesi sözünü ima eder bence.

taneşir üzerinde ölü yıkanan tahtadır

Kırk yaşını dolduran insanlar için kullanılan bir atasözüdür. Kırk yaşındaki insanların artık huzuruna ve eşine çocuğuna bakması gerektiğini ima etmektedir.

Teneşir ölülerin yıkandığı taşa verilen isimdir.Paklanma da yıkanma anlımına gelir ölüyü yıkarsın yani buradaki deyim amacı yaşı geçmiş insanın hala gençlik maceralarını kovalaması sonucu söylenmesidir.

Teneşir ölen kişinin yıkandığı tahta diye biliyorum ee mağlum belli bir yaştan sonra da bazı şeyler mümkün değil

Ölüleri yıkadıkları taşa teneşir denir. Kırkından sonra azanı da ölüm paklar anlamında kullanılır.

Ölülerin yıkandığı yer. Kerevet diye de geçer kirkindan sonra denmesi de yaşın ilerlemiş olmasından dolayı.