Tevfik Bıyıklıoğlu kimdir? Ne gibi çalışmaları vardır?

Tevfik Bıyıklıoğlu kimdir? Ne gibi çalışmaları vardır?

">

1891 yılında Tevfik Bıyıklıoğlu doğmuştur. 1961 yılında ölmüştür .1924 -1927 yılları arasında görev yapmıştır.

Tevfik Bıyıklıoğlu Birinci Dünya Savaşı Kurtuluş Mücadelesinde görev yapan rütbeli bir asker olmakla beraber İsmet Paşa önderliğinde bulunan dönemin Lozan Barış Konferansı heyetinde bulunmuştur, Askerden emekli olduktan sonra Cumhurbaşkanı genel sekreteri ve Moskova büyük elçisi olan Bıyıklıoğlu Türk Tarihi Tetkik Cemiyetinin’de ilk başkanı olmuştur.

Tevfik Bıyıklıoğlu, 1891 yılında Çanakkale‘de dünyaya gelmiştir. Tarihi kaynaklarda tam adı Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu olarak geçmektedir. Tevfik Bıyıklıoğlu, asker ve siyasetçi kimliği ile tanınmaktadır. Eğitimini Harp Akademisi’nde tamamlamıştır. Orduda Kurmay olarak görev yapmıştır. Asker olarak Trablusgarp Savaşı, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşlarında görev aldığı bilinmektedir. Çalışma alanları ise, Genelkurmay Genel Sekreterliği, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'nin ilk başkanı gibi görevlerde bulunmuştur. Tevfik Bıyıklıoğlu, 24 Kasım 1961 yılında vefat etmiştir.

Günümüze kadar gelmiş eserleri ise,

 • Hint Tarihi
 • Trakya'da Milli Mücadele
 • Atatürk Anadolu'da
 • Türk İstiklal Harbi gibi eserleri bulunmaktadır.
 • ">

  Tevfik Bıyıklıoğlu Türk asker ve siyasetçidir. Asıl adı Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu’dur. 1908 yılında Harp okulunu topçu subayı ve okul birincisi olarak büyük bir başarıyla bitirmiştir. 1911 yılında ise Harp Akademi’sini birinci olarak bitirmiştir. 1915 yılında Kurmay oldu ve 1. Dünya Savaşı’nda önemli bir rol oynarak çeşitli büyük görevlerde bulunmuştur.

  Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu, 1891 yılında Çanakkale’de hayata gözlerini açmıştır.

  Mehmet Tevfik Bıyıklıoğlu, 24 Kasım 1961 yılında hayata gözlerini yummuştur, ölüm yeri bilinmiyor.

  Bıyıklıoğlu’nun katılmış olduğu savaşlar;

  Trablusgarp Savaşı,

 • 1. Dünya Savaşı,
 • ve son olarak Kurtuluş Savaşı.

  Bıyıklıoğlu’nun bir de 1 adet kitabı bulunuyor, Trakya’da Milli Mücadele.