Tezli ve tezsiz yüksek lisansın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Tezli ve tezsiz yüksek lisansın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Tezli yada tezsiz yüksek lisans programı alanında daha fazla uzmanlaşma fırsatı sunuyor. Eğer farklı bir alanda yapılacak ise o alanda uzmanlık yapmış olursunuz. Doktora için bir adım niteliğinde olur. Eğer ise girislerde bir artı olur düşüncesi ile yapılıyorsa ,bazı kurumlar yüksek lisansa önem verirken ,bazı kurumlarda önem vermez. Akademik hayatınıza devam etmek istiyorsanız yüksek lisans çok önemli bir adımdır. Hem çalışıp hem okuma şansınız varsa sizin için daha iyi olacaktır.

günümüzde ikisi de aynıdır. Tezli ya da tezsiz. İkisinde parayla alınıyor. Paranı basıyorsun yüksek lisans yapıyorsun. Paranı basıyorsun tez çıkartıyorlar sana. Yani çok önemli değil.

Tezli ve tezsiz yüksek lisansın farkları vardır. Aynı değildir. Aralarında zaman farkı ve eğitim farkı vardır. Olduğunuz bölümde uzmanlık kazanmak için tezsiz olanı seçebilirsiniz. Ancak ben ileride doğru giderim derseniz mutlaka tezli olanı seçin. Her ilde ve her üniversitede tezli yüksek lisans yoktur bu nedenle sizi zorlayabilir. Ama tezli yaparsanız, akademik kariyer ve eğitim konusunda çabuk yükselirsiniz. Bazı bölümler tezli veya tezsiz olmasını önemsemez ancak iyi bir gelecek için tezli olanı seçmek daha iyidir.
Tezli veya tezsiz yüksek lisans para ile yapılmaz. Yapmanız gereken yabancı dil sınavınızı ve ales sınavınızı başarılı ile tamamlamak ve girmek istediğiniz üniversiteyi seçip yüksek lisansa başlamaktır…

Kesinlikle tezli yüksek lisans yapanların bilimsel araştırma yöntemlerinde bilgisi ve uygulama kabiliyeti daha fazladır. Çünkü siz bilimsel kabul gören bir tez hazırlıyorsunuz. Emek veriyorsunuz ve bir ürün ortaya çıkartıyorsunuz. Tez yazarken geçirdiğiniz zaman boş zaman değildir asla. Tam tersine akademi düşünen insan için dolu dolu geçen bir zamandır. Size birçok şey öğretir. Tezsizde ise proje ödevi hazırlanır. Tezsizde hazırlanan bu proje ödevi dostlar alışverişte görsün tarzındadır ve bilimsel geçerliliği yoktur. Akademi istiyorsanız mutlaka tezli yüksek lisans yapın.

Yüksek lisans, lisans eğitiminin tamamlanmasından sonra belirli bir alanda uzmanlaşmak için alınan eğitimdir. Tezli yüksek lisans ALES ve YDS(ya da okulun kabul ettiği yabancı dil sınavı; TOEFL Yökdil vb.)puanları ile alım yapar ve süresi iki yıldır. Tezli yüksek lisanstan mezun olabilmek için eğitimin ikinci yılında tez yazılır. Böylece bilimsel araştırma yöntem ve teknikleinu kullanımda deneyim kazanılmış olunur. Devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Tezsiz yüksek lisans ise ücretli bir eğitimdir ve tez yazma zorunluluğu yoktur.
Yüksek lisans akademik kariyer isteyen kişiler için doktora eğitiminden önce alınması gereken bir eğitimdir.