The Night Watch Tablosu Ne Anlatmaktadır?

The Nıght Watch Tablosu Ne Anlatmaktadır?
The Nıght Watch Tablosu Kime Aittir?

">

The Night Watch Tablosu Kime Aittir?

The Night Watch (Gece Devriyesi) tablosu Hollanda asıllı sanatçı Rembrandt van Rijn’e ait bir eserdir.
Bu eserin bilinen en eski ismi ise “Yüzbaşı Franz Banning Cocq ve Milis Birliği”dir.

">

The Night Watch Tablosu Ne Anlatmaktadır?

Eserde tam olarak yirmi sekiz figürden oluşan bir grubun resmedildiği görülmektedir. _Bu kalabalık grup Amsterdam'ın koruyucu askeri birliklerinden birini temsil etmektedir_. Bu grupta çeşitli rütbedeki silahşörler bulunmaktadır.

En önde bulunan beyaz yakalı, siyah giysili figür Yüzbaşı Franz Banning Cocq; hemen yanındaki sarı giysili figür ise Teğmen Wilhem van Ruytenbruch'tur.

Resimde Yüzbaşı Cocq grubu harekete geçirmek için liderlik etmekte, Teğmen de Yüzbaşıya eşlik etmektedir.
Arkalarında silahşörden bando takımına, rütbelilerden maskotlara çeşitli figürler yer almaktadır. Resmedilen bütün insanlar hareket etmek üzere çizilmişlerdir.

Gece Devriyesi aslında bir askeri birlik portresidir. Askeri birlik ve Muhafız birlik portresi Hollanda Altın Çağında çok yaygındı. O dönemde bir çok ressam askeri birlikleri resmetmişlerdir.

">

Fakat bu eseri diğerlerinden ayıran çok büyük bir özellik vardır. Bir çok ünlü ressamın çizmiş olduğu askeri grup portrelerinde askeri birlik üyeleri oturur veya ayakta sabit bir pozda resmedilmişken Gece Devriyesi eserinde Rembrandt, hareket halinde çizmeyi tercih etmiştir. Bu da resmi inceleyenler için yaşayan bir resim algısı oluşturacağından durağan ve klasik örneklerin aksine canlı ve devinimli bir eser olmayı başarmıştır.

Ressamın en çok bilinen eserlerinden biri olan bu tablo, Amsterdam’daki Rijksmuseum’da sergilenmektedir.

@“Mecazi_bey”#13243