Thomas Savery kimdir?

Thomas Savery kimdir? Yapmış olduğu buluş nedir? Açıklayınız.

1698 yılında buharla çalışan, madendeki suyu dışarı atmak için kullanılan bir tulumba yaptı. Tulumba yüksek basınçla çalıştığından o günün teknolojisine göre bu tip bir buharı güvenli biçimde kullanacak düzeyde değildi. Ayrıca gerekli buharı oluşturmak için suyu ısıtmada çok fazla yakıt kullanılıyordu. Bu tip makinaların öncülü olan Savery’nin buhar makinası verimsiz olduğundan fazla kullanılmadı fakat kendinden sonra gelen makinalar için temel teşkil etti. bunu bulabildim wikipediden baktım yalan yok basarılar

Thomas Savery 1650 yılında İngiltere’nin bölgesinde doğdu .1698’de buharla çalışan ve madenlerdeki suyu dışarı atmak için kullanılan bir alet icat etti. fakat çok kullanılmadı .


Thomas Savery 1650 yılında Ingilterede doğdu. 1698’de buharla çalışan ve madenlerdeki suyu dışarı atmak için kullanılan bir tulumba icat etti. Tulumba yüksek basınçla çalıştığından o günün teknolojisine göre buharı güvenli biçimde kullanacak düzeyde değildi. Ayrıca gerekli buharı oluşturmak için suyu ısıtmada çok fazla yakıt kullanılıyordu.Buhar makinası verimsiz olduğundan fazla kullanılmadı ancak kendinden sonra gelen makinalar için öncü oldu. Thomas Savery 1715 yılında Londra’da hayatını kaybetti.

Thomas Savery 1650 yılında İngiltere’nin bölgesinde doğdu .1968 yılında ise TULUMBAYİ icat etti.