Tilki tilkiliğini anlatıncaya kadar post elden gider atasözünün anlamı nedir?

Tilki tilkiliğini anlatıncaya kadar post elden gider atasözünün anlamı nedir?

Tilki tilkiliğini anlatıncaya kadar post elden gider atasözünün anlamı, bir olayda bir kimse suçlu olmadığı halde sussuz olduğunu anlatana ve ispat edene kadar yeteri kadar ceza çeker. Başka bir anlatımla kurnaz, düzenbaz bir kişi bir olayda hünerlerini sergileyen kadar kendisinden daha uyanık bir kişinin tuzağına düşebilir anlamı çıkar.

Burada yanımızda duran ama aslında iyi tanımadığımız insanlara karşı olabilecek durumlardan bahsetmektedir. Yani demek istiyor ki kötü bir insan kötülüğünü anlatana kadar bize zaten birçok kötülük yapmıştır. Ya da bir insanın kötülüğünü anlayana kadar zaten elimizde var olan her şeyimiz onun tarafına geçmiş ve bizi zaten perişan bir hale sokmuş demektir. Bu tür insanlar zaten kendilerini hiçbir zaman kötü bir şekilde anlatmayacakları için bizi aldatırlar ve biz bu aldatılmayı anladığınızda zaten işten geçmiş olacaktır. Bu yüzden yanımızda olan veya yüz yüze baktığımız insanları gerçekten iyi tanımadan onlarla bir şekilde sırlarımızı paylaşmamalı ve onlara karşı tutum ve davranışlarımızı dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir kişi bir konu hakkında ne kadar haklı olursa olsun hakkılıgını anlatıncaya ve suçsuzluğunu kanıtlayıncaya değin birçok sıkıntı çeker ve bedel öder. Yani kötülük eden kişinin yapmış olduğu kötülük ortaya çıkıncaya kadar haklı olan taraf hak etmediği cezayı çeker anlamlarında kullanılan bir atasözüdür.

İftiraya maruz kalan kimse, suçsuz olduğunu açıklamaya çalışana kadar hem maddi hem de manevi yönden bozulur. Yani kendini farklı bir mecrada ispatlamaya çalışan kişi, bu iftirayı atan kişi ondan daha kurnaz olduğu düşünülür.

Kurnaz ve düzenbaz kimse, sahasında ne kadar hünerli olduğunu gösterinceye kadar, kendisinden daha hilekâr birinin tuzağına düşer.

Kendini ifade edene kadar deri sırtından alınır onu demek ister