Tırnak uzatmanın zararları nelerdir?

tırnağı uzun insanların tırnakların içinde birçok mikrop bulunduğu bir gerçektir peki bu mikroplar yemek yaparken ve sonra yaptığınız yemeği yerken bize zarar veriyor mu ? Peki insanlar neden uzun tırnak kullanmayı severler ?

Tırnak uzatmak faydalı bir şey değildir.Uzun tırnaklar daha çok bakteri ve mikrop biriktirmektedir.Ayrıca sürekli bakım yapmak zorundasınız.Bir işi yaparken de bize engel olabilirler

Tırnak ne kadar uzunsa kırılma olasılığı da o kadar artar. Bunu geçtim, tuvalette ellerinizle temizlenmiyor musunuz? Pislik tırnaklarınıza dolmuyor mu? Uzun tırnaklı insanlar bunlara nasıl katlanıyor anlamıyorum. Sonra o elleriyle yemek yiyorlar. Uzun tırnaklarla kendinizi savunmaya kalksanız yumruk dahi yapamazsınız. Tırnaklar her an bir yere takılıp kırılabilir. Tırnakların kökleri zarar görebilir. Sürekli bakım isterler.

Hijyen açısından pek de sağlıklı bir şey değildir. Gün içinde ellerimiz birçok madde ile temas ediyor ve bunların bir çoğu derimiz ile tırnak arasına sıkışıp kalıyor. Ayrıca uzun tırnaklar kaşındığınızda cildinizi tahriş edebilir.

tırnak uzatmanın zararlarından bir tanesi bir şeyler açmak isterken mesela dolabın kapağı olur gazoz şişesinin kapağı olur açmaya çalışırken tırnağımız kökünden kopabilir bu da çok sancılı bir süreç çok canınız yanabilir.tırnak uzattığımızda tırnakların daha kolay kırılmasına neden olur tırnak sağlığını riske girmesine neden olur tırnak aralarına bakterilerin daha kolay ulaşmasına zemin hazırlar bireyin enfeksiyonel hastalıklara daha kolay yakalanmasına zemin hazırlar yüreğin el yaralanması vakalarına daha kolay yakalanmasına zemin hazırlamaktadır.

zaraları tırnak uzatırsak tırnamızın arasında mikrop kalır

tırnak uzatmak yanında mikrop beslemek gibi birşey mirrop bakteri oluşturur içinde kırıldığında canını acıtabilebilir ve çoğunlukla depresyona girdiğimizde tırnaklarımıızı yeriz içindeki tüm mikrobu yemiş oluruz.

Tırnak uzatmak iyi bir alışkanlık değildir, uzun tırnakların içini nekadar temiz tutsan bile mikroplu olur, yemek yaparken mikrop bulaşır, bazı kadınlar süs yapmak için ve oje sürünce güzel görünüyor diye tırnaklarını uzatıyorlar, bunun yerine kısa ve bakımlı tırnaklar daha güzel olabilir, hem sağlık açısından tedirgin olunmaz.

Tırnak uzayınca tırnaktaki mikroplar çovalır elimizle bir yiyicek aldıkmı yiyiceğe bulaşır

Tırnak uzatmak hijyen açısından hiç iyi değildir. Fakat tırnağın uzunluğuda önemli mesela çok az uzatıldığında hoş bir görünüm ve hissiyat veriyor kadınlara açıkcası. Bakımı yapıldığında ve temizliğe dikkat edildiğinde çok az tırnak uzatmak hoş olabilir ama diğer türlü çok uzun tırnaklar gerçekten miğde bulandırıcı oluyor.

Hiçbir zararı yok açıkçası uzun zamandır uzun tırnak kullanıyorum, hiçbir işten de alıkoymuyor beni her işi yapabiliyorum kutu içecekleri açmaktan tut krem vs alabilmek gibi. Üstelik uzun olduğu için içinde bir şey de birikmiyor çünkü içine giremiyor bile, girse bile hani temizlemesi kolay. Bakımlı biriysen sık sık yıkıyorsundur zaten. Sağlıklı işlemler uygulayarak da güçlendirebilirsin, aşırı kolay. Ojelerde falan da daha güzel bir görüntü oluşturuyor bence.

Tırnak uzatmanın zararları içinde bizim görmediğimiz bir çok bakteri oluyo ve bizi hasta edebilir en sağlıklısı kısa tırnak

Öncelikle en büyük ve kötü etkisi içerisinde bakteri oluşmasıdır. onun dışında günlük hayattaki zorlukları var, tırnaklarının kırılması çok büyük bir acı.

tırnaklarını uzun kullanan biri olarak cevaplamak istiyorum çünkü yorumların çoğu bana göre yanlış. kırma ihtimalinin artması, köklerin kırılırsa zarar görmesi ve sürekli bakım istemesi doğru fakat kısayken de bakım yapmak gerekir. yani uzunken belki bi beş dakika fazla ilgi gerekir fakat kısa için de bakım söz konusu olduğundan bence pekte bir şey fark etmiyor.
bir iş yaparken engel olmaya gelirsek, evet belki uzun süre sonra ilk kez tırnakları uzun kullanan biriyseniz en basit işler bile size zor gelecektir(misal; buz dolabı açmak, telefon kullanmak, yazı yazmak). fakat uzun süre uzun tırnak kullandıktan sonra birden tırnaklarınızı tamamen kesince de bu durumun aynısı yaşanıyor. hatta bence günlük işler uzun tırnakla daha kolay halledilebiliyor. öyle ki bazen tırnaklarımı kesince kısa tırnağa alışamadığım için takma tırnak takıyorum.
hijyene gelecek olursak; uzun tırnak, kısa tırnak gibi arasında kirleri biriktirmiyor çünkü siz ne kadar isteseniz bile parmak uçlarınızı zemine değdiremiyorsunuz, tırnaklar buna izin vermiyor. fakat kısa tırnakta direkt olarak zeminle tırnak arasına bir temas gerçekleştiğinden tüm kirler tırnakla et arasında birikiyor ve onları tek tek çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca uzun tırnağın arasını temizlemek daha kolay oluyor bence, sonuçta görünen hiçbir kir olmuyor ve diğer tırnaklar(parmaklar için de aynı şekilde) başka bir tırnağın arasına çok rahat girip o bölgeyi temizleyebiliyor.
-son olarak cildi kaşırken tahriş edemez çünkü zaten sen ona göre bastırıp kendini ayarlayabilirsin.