Tokat'a özgü yemekler nelerdir?

Tokat’a özgü yemekler,lezzetler,yemek kültürü nasıldır?

Tokat yapragi , kusburnu , bat , bakla dolmasi , keskek , niksar cevizi , niksar coregi , zile pekmezi , Tokat kebabidir .

Tokatın en tanınmış yemeklerinden biri tokat kebabıdır ayrıca tokatın asma yaprağı da meşhurdur teşekkürler

Tokat deyince aklıma çemen geliyor hemen. Aromatik tadı ve kokusuyla oldukça meşhurdur.

Zile pekmezi diye bisey hatırlıyorum birde tokât çimeni mi çemeni mi ne olmassi gerek

Bir Tokatlı olarak Akla ilk gelen bat, yaprak sarması , Tokat Kebabı, Katmer, Yoğurtmaç , baklalı sarma, çökelek, Tokat Domatesi, Tokat biberi, Tokat Kurusu vb sıralanabilir. Yemek Kültürü oldukça gelişmiştir. Bilindik yemekleri bile kendi doğal lezzetleriyle harmanlayıp eşsiz bir lezzet ortaya çıkarmaktadır. Mesela açık pide olarak bilinen pide Tokatta bir başkadır. Rahatlıkla bu eşsiz lezzetleri deneyebilirsiniz.

En bilinen yemeği Tokat Kebabı’dır, şehri tanıtılırken mutlaka yedirilir. Patlıcanlı bir yemektir. Fosul diye adlandırdıkları bir salataları da vardır, mangalda közlenen patlıcan biber domates ve birkaç sebze eklenerek yapılan bir salatadır. Lezzetlidir.

Bat bulgurlu ve yeşil mercimekli lezzetli bir yemek türüdür. Yöreye özgü ev ekmeği ve yerli Erbaa asma yaprağı ile yenildiğinde lezzetine doyum olmaz.

Yaprağı meşhur ilimizin sarmasından da bahsetmeden olmaz. Vallahi zeytinyağlısının diğerlerinden çok bir farkı ve genel geçer bir hükmü yok, diğer illerdekiyle pek de bir farkı olmayan aynı zeytinyağlı sarma ama Bakla Dolması diye adlandırdıkları bir sarma türü vardır. HARİKADIR: Minik minik topçuk şeklinde sarılır, yemesi pek keyiflidir. Bu yöresel sarmanın bir de Et Dolması denilen ince bulgur ve kıyma ile yapılan özel bir tipi de var, yapması çok sabır ister. Gençlerin yaptığını pek görmedim. Büyüklerin el lezzetiyle harika bir yemek.

Tarımı gelişmiştir. Biberi meşhurdur. Tokat Biberi’nin lezzetine alıştıktan sonra diğer biberleri aramazsınız. Tokat biberinin kurutulmuş hali ile yapılan biber dolmasının en iyi dolma olduğunu iddia ediyorum. Mutlaka deneyin, farkı siz de görün. Biberi bu kadar meşhur olan bir ilde sürekli biber kızartması yapıldığını söylemeden geçmek de olmaz, sabah kahvaltısı diye bir oturursunuz o biber kızartmasının başına sohbet sohbeti açar öğlen yemeği de aradan çıkar.

Domatesi meşhurdur, yolunuz düşerse tarlasından geçerken durun, bahçe sahibiyle birlikte toplayın o kokuyu burnunuza mutlaka çekin. Hayatımda 1 kere domates topladım ama o kadar zevk aldığım bir işti ki… Lezzetini de hiç unutmadım. Domates bu kadar meşhur ve bol olunca Tokat’ın ev salçasının meşhur olduğundan da bahsetmeden olmaz. Market salçasına alışık insanlar için bir tık tuzlu ve ekşi gelebilir ama ev salçası deneyiminiz varsa hayatınıza Tokat’ın Domates Salçası ile devam edin derim.

Çemen de Tokat’ta en meşhur yiyecekler arasında hediyelik olarak satılır, ziyaretlere götürülür ama yemesi emek isteyen alışılması gereken bir yiyecek olduğunu düşünüyorum. Zamanla damak tadınıza oturuyor, ilk yediğinizde hoşlanmıyorsunuz ama alıştıktan sonra madımağı çemensiz yiyemez hale geliyorsunuz. Bu arada madımak da meşhur yemekler arasındadır, ondan da bahsetmiş olalım.

Tokatlı kadınlar içli köfteyi güzel yaptıklarını iddia ederler, inanmayın pek de bu konuda başarılı değiller ama çok güzel katmer yaparlar. Bu kadar yaygın bir şeyin en lezzetlisini Tokat’ta yemiş olmak beni şaşırtmıştı. Hamur bezelerine çökelik ve patates katarak katmeri içli yaptıkları da olur, her türü ayrı bir lezzetlidir. Çökelekleri de lezzetlidir, kahvaltı için çökelik sündürmesi dedikleri bir tarifleri var, nefis.

Bolca kışlık erişte ve hıngel keserler. Kendi yaptıkları eriştelerden pişirdikleri bir erişte çorbası (bacaklı çorba) da vardır. Lezzeti mis gibidir. Yine bu kendi imalatları erişteden yapılan erişte pilavının da lezzeti çok güzeldir.

Keşkek çok severler, benim pek aram olmadığı için ballandırarak anlatamayacağım ama karşılaşırsanız mutlaka tadına bakmış olun.