Tomurcuklanma nedir? Tomurcuklanarak üreyen canlılar hangileridir?

Tomurcuklanma nedir? Tomurcuklanarak üreyen canlılar hangileridir?

Tomurcuklanma, yeni bir organizmanın belirli bir bölgedeki hücre bölünmesi nedeniyle bir çoğalma veya tomurcuktan geliştirildiği bir tür eşeysiz üreme türüdür.

Tomurcuklanma bir tür eşeysiz üreme şeklidir. Genellikle bitkiler tomurcuklanarak ürer. Bunu patateste çok net gözlemleyebilirsiniz.

Omurgasız canlılarda tomurcuk meydana getirerek yapılan eşeysiz üremeye verilen addır. Tabi ki birden fazla anlamı da vardır bu kelimenin


İlkel yapılı hayvanlarda görülen bir hücreden ayrılıp çoğalması büyümesidir.İç ve dış tomurcuklanma diye 2’ye ayrılır.

Ana canlıdan çıkan küçük bir çıkıntının büyüyüp gelişmesi ile yeni bir canlı oluşur bu canlı sonra ana canlıdan ayrılır tomurcuklanma ile üreme aynı zamanda eşeysiz üreme çeşididir ayrıca oluşan yeni bireyler hem ana canlıdan bağımsız bir şekilde hemde koloniler halinde yaşamlarını sürdürebilirler örneğin hidra, bira mayası yani mantar, deniz anası ve sünger tomurcuklanma ile üreme yapan canlılardır

Tomurcuklanma eşeysiz üreme yöntemlerinden biridir.

Tomurcuklanma olayında ana canlıda oluşan bir çıkıntı giderek gelişir ve yeni bir canlıyı oluşturarak ana canlıdan ayrılır. Böylece iki yeni canlı oluşmuş olur.

Tomurcuklanarak üreme, bira mayalarında, bazı bir hücreli canlılarda, hidralarda, mercanlarda ve bazı bitkilerde görülür. Ana canlının bir bölümünde hücre bölünmesi ile tomurcuk şeklinde bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı zaman içinde büyüyerek yeni bir yavru meydana getirir. Bu birey ana canlıdan bağımsız yaşayabileceği gibi topluluk hâlinde de yaşayabilir.

bira mayası gibi canlılarda gözlemlenir. canlının gövdesinden tomurcuk çıkması sonrada onun büyüyüm ana canlıdan ayrılarak özgürca yaşamasının sebebidir.

eşeysiz bir üremedir.En basitti küçükken bize yaptırılan fasulye örnek verilebilir.Fasulyeyi ısla pamuğu ısla, fasulyeyi pamuğa koy ve ardından güneşe sal.Arada sırada sula ve sonuç olarak tomurcuğundan çıkıp üredi.Çok güneşte bırakmayın yanabilir aman dikkat.

Tomurcuklanma bir eşeysiz üreme şekildir bu sebeple buna en önemli örneği patates diyerek başlayabiliriz. Patatesten yeni bir patates üremesi eşeysiz üreme çeşididir. Ürer ve ayrılır bu döngü takip eder.