Topal Osman kimdir?

Topal Osman kimdir? Hayatı hakkında bildikleriniz nelerdir?

Giresun’un varlıklı ailelerinden olan Feridunzade Mehmet Bey’in oğludur. Soyadı kanunu ile Feridunoğlu soyadını almıştır.
Osmanlı zamanında askere alınmaması için babası tarafından bedeli ödenmesine rağmen evden kaçarak gönüllü olarak askere katılıp Balkan harbinde savaştı. Bu savaşta aldığı yara ile topal kalmasından dolayı Topal Osman Ağa olarak nam salmıştır.
29 Mayıs 1919’da aldığı davet üzerine Havza’da Atatürk’le gizlice buluşan Topal Osman Ağa tarihte eşi olmayan bir şekilde 2 adet (42 ve 42. alaylar) gönüllü alay kurarak Kurtuluş savaşında cephede savaşarak Gazi unvanı kazanmıştır. Askeri olarak Kurtuluş savaşı cephelerinin haricinde Koçgiri isyanını da bastıran Osman Ağa Memleketi Giresun’dan arkadaşları ile bir dönem Atatürk’ün özel koruma görevini de üstlenmiştir. Aynı zamanda ekibi ile beraber TBMM korumalığını da yapmıştır.
TBMM tarafından “Milis Yarbay” rütbesi verilen Osman Ağa Balkan savaşı, 1. Dünya savaşı Kafkas Cephesi, Kurtuluş Savaşı Sakarya, Afyon ve Dumlupınar Cephelerinde savaşmıştır.
Trabzon vekili Ali Şükrü Bey’i öldürdüğü ithamı ile idam emri verilen Topal Osman çıkan çatışmada ölmüş, gömülen cesedi başsız halde ayağından asılarak idam hükmü yerine getirildikten sonra memleketinde Giresun kalesinin en yüksek mevkisine gömülmüştür.

Not: Giresunlu olarak benim sormak istediğim bir konu için teşekkür ederim.