Toplumda temizlik duygusu nasıl alışkanlığa dönüştürülür?

Okulda, Askerde temizlik öğretmeye çalışıyoruz, Dinimizde temizlik imandan geliyor o zaman neden her taraf bu kadar kirli? Toplumda temizlik duygusu nasıl alışkanlığa dönüştürülür?

Temizlik duygusunun alışkanlığa dönüşmesi için çocukluktan temiz bir ortamda yetişmek gereklidir. Ayrıca bu sadece yeterli değildir. Çocuklara temizlik konusu hakkında sorumluluklar verilmelidir. Dinde temizlik önemli olsa bile insanlar temizlik konusunda tembel.

Saygının bir çok ahlâkî davranışı kapsadığını düşünüyorum. İnsanlara, hayvanlara,bitkilere ve diğer tüm canlılara saygısı olan bir insanın çevreyi kirletebilecegini düşünmüyorum.

Alışkanlıkları kazandırmak zordur. Eğer ağaç yaş iken eğitilmez ise ileride eğitilmesi zordur. Çocuk küçük yaşlarda ne öğrenebilirse hayatı boyunca onu alışkanlık haline getirir ve uygulamaya devam eder, bu durumda da ailenin rolü önemlidir. Ailede ne görüyorsa onu yapacaktır. Aile bireylerini örnek alacaktır, ailenin bu konuda hassas ve dikkatli olması gerekiyor…
Küçük yaşta öğrendiklerini çevresinde ve okulda da uygulayabilirse herkeste bu davranışı benimser ve uygulamaya başlarlar, Önce aile ve sonra okulda da aldığı eğitim ile desteklenebilir, okulda çeşitli etkinlikler düzenlenebilir, öğrenciler küçük yaşlarda teşvik edilebilir, onları bu tür etkinliklere yönlendirirsek daha parlak bir gelecek sağlanabilir…

Bu durum aileden gelir önce ben normalde temizlik hastası olan biri değildim evlendim hatta annem bana derdi evlendiğinde ben seni görürüm derdi ben ay anne derdim ama benim annem her gün muhakkak temizlik yapan biriydi. ve ben onu hep o durumda gördüğüm de yeter temizlik yapma bir günden ne olur sanki diyordum evlendim ve en ufak bir şey düzensiz olduğunda yada en ufak etrafta bir toz görürsem kalkar siler süpürürüm bence bu durum aile ile kaynaklı belki öyle görüp yetişmemiş olsaydım gerçekten bende takıntılı olmazdım annemden aldım örneği.

örnek olarak bir kaç kişi yapsa yani uzun zaman alasa’da millet artık yere çöp atmaktan çekinir ve artık alışkanlık olur

Yani bu bence kişinin kendisinin istemesine bağlıdır. Gidip de yerlere çöp atanlara özenen ya da çevresinde öyle yapan tipler varsa ona uymak istiyordur. Alışkanlık olması için önce içinden gelerek yapması lazım. Yerlere çöp atılırsa o çöplerin nasıl bir görüntü yaratacağını düşünmesi lazım. Bu tür şeyleri düşününce ben bunu yapmamalıyım demeli. Elinde taşımaya üşenmemeli. Her yerde çöp kutusu yok ama az ötesinde kesin vardır… Elinde tutarsa elinr yapışmıyor mesela ben denedim bunu.:slight_smile: Beyinde bitiyor bu durum ya tamamen… Ama gönül isterki alışkanlık haline gelmesi için önce güzel yüksek miktarda ceza kesilsin, atılanlar görülüp tespit edilsin. Çünkü ceza olmadan beyinleri de basmıyor bana göre… İnsanın başına bir şey gelecekki öyle anlayacak! Bu işler böyle oluyor. Ben başıma gelmeden biraz inat ediyorum mesela. Ama doğaya karşı değil tabi.

Bence herkes kendi kapısının önünü süpürse bile temiz bir çevre için yeterli. kendi kullandığımız alanlara nasıl elimiz varıp da çöp atabiliyoruz ki? Bide yerlere çöp atanlar çıkıp çevremiz ne kadar kirli diye savunmazlar mı? Gerçekten yapmayın ya. Böyle uygulamada cevap vererek değil de çöpe çöp attın diye para tahsis edilse görün çevre temiz mi oluyor kirli mi.

Eğitim olmadan olmuyor malesef. Lafa gelince temizlik imandan gelir derler ama icraat yok.

Türk toplumu olarak evimizi isteğimizi çok iyi temizleriz ancak sokakları ve halkın kullandığı umumi yerleri temizlemekte hiç iyi değilizdir. Sokakların temizliği ise sadece sabit yasalarla düzenlenmelidir. Caydırıcı cezalar verilirse Türk toplumu dışarda da temizliğe önem verecektir.

Temizlik alışkanlığı, toplumun en küçük birimi olan ailede başlar. Bütün bireyler ilk olarak çocukluk dönemlerinde temizlik alışkanlığını ailede kazanır ve bu alışkanlık okul hayatında da öğrencilere verilir. Ayrıca kamu spotu gibi programlarla da çevre temizliğinin önemi hakkında topluma mesajlar verilebilir.